12.05.2023
Tugev valu menstruatsiooni ajal: apteeker annab nõu, kuidas seda leevendada
12.05.2023
Kuigi menstruatsiooniga kaasnev mõõdukas alakõhuvalu pole ilmtingimata ohtlik, on ootamatult tugevamaks muutunud valu igati piisav põhjus arsti poole pöördumiseks. Miks valu menstruatsiooni ajal tekib ning kuidas seda vaigistada, räägib BENU apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane.
Tugev valu vajab tähelepanu
Proviisori sõnul on inimeste valulävi väga erinev, mistap on raskusastet väga raske hinnata – kui mõnda inimest ei sega ka tugevam alakõhuvalu, siis teise jaoks võib ka väiksem valu tähendada suurt ebamugavustunnet ja igapäevarutiini muutust. Et valu tugevuse põhjal on selle tõsidust sageli raske otsustada, tulekski Valge-Rebase sõnul lähtuda eelnevast kogemusest.
“Kui tavaliselt ei ole menstruatsiooniga kaasnenud tugevaid alakõhuvalusid, kuid viimastel kordadel on esinenud tugevat valu, siis tasub igaks juhuks pöörduda naistearstile kontrolli. Seega võiks just iga tavapärasest kõrvalekalde puhul mõelda arsti külastusele,” ütles ta alustuseks.
Siiski tuleb valu veelgi rohkem päevakorda nende puhul, kelle menstruatsioon on alles alanud. “Kui nüüd tegemist on noore neiuga, kelle menstruatsioon on alles alanud ning ta kurdab tugevate valude üle, mida ei saa leevendada sooja kompressi või käsimüügi valuvaigistitega, siis ka see oleks juba põhjus arsti külastamiseks,” pani proviisor südamele.
Et menstruatsiooniaegset valu võetakse kui iseenesestmõistetavat kõrvaltoimet, pöördutakse seetõttu ka vähem arsti vastuvõtule. “Naised kipuvad seda teemat ka veidi häbenema – endiselt on apteegis näha, et hügieenisidemeid ja tampoone ostetakse „vaikselt ja salaja“ ning ostetu peidetakse kiirelt kotti,” möönis ta.
Seetõttu julgustab Kerli Valge-Rebane sel teemal rohkem rääkima ning soovitab igasuguse kahtluse või muutuse korral pöörduda arsti poole veendumaks, kas kõik on tervisega ikka korras.
Valu võib viidata tõsisemale probleemile
Kuid mis täpsemalt menstruatsiooniaegset valu tekitab? “See on tingitud emaka kokkutõmmetest, mis omakorda valu tekitab – nimelt toodab keha sellist ainet nagu prostaglandiin, mis vastutab antud sümptomite eest.” Kui prostaglandiini toodetakse rohkem, võivad valuga kaasneda ka tugevamad sümptomid nagu iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus ja peavalu. Samuti on olemas ka eraldi diagnoos: düsmenorröa ehk valulik menstruatsioon, mille puhul segab valu tavapärast elurutiini.
Kuid tugev kõhuvalu menstruatsiooni ajal võib viidata ka haiguslikule seisundile.”Endometrioos ja emakamüoom ehk emaka fibroom on kaks peamist haiguslikku seisundit, mille puhul on kaasuvaks kaebuseks valulik menstruatsioon.”
Endometrioosi korral leidub emakas paiknevat kudet ka väljaspool emakat, kus vastavalt tsüklile toimuvad muutused ning sellega võibki kaasneda tavapärasest tugevam kõhuvalu menstruatsiooni ajal. Emakamüoom seevastu on emaka healoomuline lihaskasvaja. “Viimase puhul võib lisaks tugevale kõhuvalule olla kaebuseks ka tavapärasest vererohkem menstruatsioon,” lisas Valge-Rebane.
Just valu, mis segab igapäevaelu või on järsult muutunud väga tugevaks, on kindel põhjus naistearstiga konsulteerimiseks. “Arstiga koostöös selgitatakse välja parim valu leevendamise viis ning välistatakse muud võimalikud patoloogiad.”
Kuidas valu leevendada?
Proviisori sõnul on menstruatsiooniaegsete valude leevendamiseks palju võimalusi, alustades sooja duši või kompressiga, mis aitab lihaseid lõõgastada ning kõhukrampe leevendada. Kerge ja mõõduka valu korral on reeglina abi käsimüügis olevatest valuvaigistitest nagu näiteks paratsetamool, ibuprofeen, naprokseen ja deksketoprofeen.
“Samuti sobib kasutamiseks drotaveriini sisaldav soolte spasme/krampe leevendav käsimüügiravim. Neid saab vajadusel omavahel kombineerida – sellekohast infot küsi apteekrilt või arstilt,” lisas ta.
Kui on teada, et igal korral kaasneb menstruatsiooniga tugev valu, siis võib valuvaigistite kasutamist alustada juba paar päeva varem. “Samas tuleb hoiduda ravimi üleannustamisest, sest see ei taga paremat valu leevendust, vaid suurendab mõne kõrvaltoime esinemise tõenäosust.”
Valu leevendamiseks kasutatakse ka hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid ehk pille. “Pillide toime ovulatsiooni pärssimisse vähendab ka prostaglandiinide vabanemist ja leevendab sellega menstruatsiooniga kaasnevaid valusid,” selgitas ta.
Kõige tähtsam on kuulata oma keha ning leida sobivaim võimalus, kuna inimeseti võivad nii sümptomid kui ka lahendused olla väga erinevad. “Mõnel aitab valusid leevendada kerge treening menstruatsiooni ajal, teisel jällegi soe vann ja vette lisatavad eeterlikud õlid. Samuti tuleb vajadusel veidi eksperimenteerida, et leida endale parim valu leevendamise viis. Miks mitte kasutada varianti soojakotist, soojast teest, pugeda diivanile sooja teki sisse ning valida hea film, mis meeleolu tõstab ning olemise heaks teeb!”