21.12.2022
Spikker diabeetikule: proviisor jagab häid soovitusi, kuidas pühadele targalt vastu minna
21.12.2022
Kauaoodatud jõulupühad ja aastavahetus pole enam mägede taga. Et saabuvad pühad tähendavad paljude perede jaoks ühiselt laua taga istumist, koos aja veetmist ja maitsvate roogade nautimist, võib sedasama teha ka diabeedi korral. BENU apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane jagab paar vajalikku soovitust, kuidas pühi terviseteadlikult veeta.
Söö aeglaselt ning mine pärast söögikorda jalutama
Proviisori sõnul peaks iga diabeetik omama ülevaadet oma toidu koostisest ja kogusest, sest oluline on teada, kui palju süsivesikuid ta antud toidukorra või vahepalaga tarvitas. “Seega pole järjepidev näksimine kindlasti mõistlik, sest väga tihti arvatakse, et ma ainult näksisin ja ei ole väga palju söönud. Kui aga panna kõik see näksimine kirja, siis võib endalegi üllatuseks avastada, et ära on tarbitud väga suur kogus toitu,” näitlikustas ta.
Teiseks tasub Valge-Rebase sõnul süüa aeglaselt, sest kiiresti toitu sisse ahmides ei jõua signaal ajju piisavalt kiiresti, kuigi tegelikult on kõht täis ja rohkem süüa ei ole vaja. “Söömise korral oleks seetõttu hea keskendudagi sellele tegevusele endale, sest pahatihti juhtub, et teise toimingu kõrvalt kiiruga söömisel kiputakse sööma liiga suuri koguseid,” ütles ta.
Kolmandaks tuleb piisavalt liikuda ja säilitada oma tavapärane aktiivsus või tulenevalt suuremast toidukogusest, siis võib isegi tavapärasest veidi rohkem aktiivne olla. “Kindlasti on tore söögilaua taga koos istuda ja jutustada, kuid pärast söömist võiks kõik koos teha kasvõi väikese jalutuskäigu,” soovitas proviisor.
Süüa võib põhimõtteliselt kõike
Kerli Valge-Rebase sõnul arvatakse sageli ekslikult, et diabeedi diagnoos tähendab, et nüüd tuleb paljudest toiduainetest/toitudest loobuda või hakata hästi ranget dieeti järgima. “Tegelikult see nii ei ole ja diabeetik võib süüa põhimõtteliselt kõike. Oluline on järgida koguseid. Diabeetiku puhul on eriti oluline süüa regulaarselt – see tähendab, et ei tohiks ohverdada ühtegi toidukorda päevas,” toonitas ta.
Diabeetik peaks oma päevase tarbitava toidu jagama erinevate toidukordade (hommik, lõuna, õhtu) ja vahepalade vahel ära – sedasi on tal enda toitumisest parem ülevaade. “Tarbitava toidu osas on soovitused tavapärased – mitmekülgne tervislik toitumine. Pigem eelistada väherasvaseid liha- ja piimatooteid, kindlasti süüa piisavalt köögivilju, magusaisu korral eelistada puuvilju ja marju ja janu kustutamiseks eelistada vett või näiteks veega lahjendatud mahla,” jagas proviisor erinevaid soovitusi.
“Jõuludel on hea soovitus jagada oma taldrik sektoriteks, pool sellest täida erinevate köögiviljade ja salatiga, veerandile lisa kartul ning viimasele veerandile kala või väherasvane liha,” näitlikustas ta.
Kas diabeetik tohib kommi süüa?
Et süsivesikuterikas toit mõjutab tugevalt veresuhkru taset, on diabeetiku eesmärk hoida see võimalikult stabiilne. “Kiiresti omastatavad süsivesikud (kommid, saiakesed, koogid jm) viivad veresuhkru taseme kiiresti üles. Küll aga on iganenud arusaam, et diabeetik ei tohi kommi süüa. Ta tohib seda teha, kuid ta peab seda teadlikult ja siiski pigem mõõdukalt tegema,” selgitas Kerli Valge-Rebane.
Kui diabeetik soovib õhtusöögi juurde süüa kooki, siis ta võiks enne praadi süües sellega arvestada ning vähendada näiteks kartuli kogust. “Põhimõtteliselt vahetatakse ühe süsivesiku allikas teise vastu või arvestatakse tarbitud magusaga ning minnakse näiteks pikemale jalutuskäigule.”
Varu ravimeid ette, et need pühadel otsa ei saaks
Proviisori sõnul ei tohiks peomeeleolus kindlasti unustada veresuhkru taseme regulaarset kontrollimist. Selleks on igal diabeetikul oma glükomeeter ning vastav varustus. “Selleks, et ebameeldivaid üllatusi välistada, siis võiks pühade ajal isegi tavapärasest sagedamini antud näitu kontrollida,” soovitas ta.
“Hoia vajaminevad ravimid (insuliin, tabletid) piisava varuga kodus. Sellisel juhul ei teki ohtu, et kodused rohud saavad pühade ajal otsa, aga perearsti või pereõde ei saa kätte, et pikendada digiretsepte. Või on koduapteek suletud pühade ajaks ning ei õnnestu digiretsepti alusel ravimeid lihtsalt välja osta.” Oluline on piirata alkoholi tarvitamist, sest ka seal sisalduvad kalorid, mis tuleb arvesse võtta ning tõuseb oht, et veresuhkru tase langeb liiga madalale ning tekkida võib eluohtlik hüpoglükeemia.
Apteegist leiab proviisori sõnul ka toidulisandeid, mis sisaldavad kroomi ja kaneeli – need aitavad hoida normaalset veresuhkru taset. “Lisaks aitab kroom ka teatud määral magusaisu vähendada. Osadele toodetele on juurde lisatud ka tsinki, et aidata kaasa normaalsele süsivesikute ainevahetusele,” rääkis proviisor.
Kõiki neid preparaate tuleb siiski võtta kuurina, mitte ainult jõulude või muude pidustuste ajal, millal toiduga kiputakse liigselt patustama. “Oluline on teada, et antud toidulisandid ei asenda diabeetikule arsti poolt määratud ravi ning raviskeemi tuleb alati järgida. Nagu ka nimest lähtuda, siis tegemist on preparaatidega, mida tarvitatakse lisaks toidule ehk nad ei asenda tervislikku ja mitmekülgset toitumist,” rõhutas ta.