13.12.2024
Uuring: ravimivigade raporteerimine vajab suurendamist
13.12.2024
Võrreldes teiste riikide haiglatega, raporteeritakse ravimivigu Eestis oluliselt vähem, mis viitab vajadusele parandada töötajate teadlikkust ja täiustada tööprotsesse. Tartu Ülikooli Kliinikumi patsiendiohutusjuhtumite infosüsteemis (POI) tehtud ravimivigade analüüs näitas, et kuigi viimastel aastatel on raporteerimine paranenud, esineb ravimivigade alaraporteerimist.
Tänavu andsid Benu apteegid koostöös Eesti Akadeemilise Farmaatsia Seltsiga välja kaks stipendiumi TÜ Farmaatsia instituudi proviisortudengitele, kes on edukalt kaitsnud uurimistöö sotsiaalfarmaatsia valdkonndas. Sel aastal on stipendiumi saajateks Linda- Maria Laane oma uurimustööga “Ravimivigade analüüs Tartu Ülikooli Kliinikumi patsiendiohutusjuhtumite infosüsteemi (POI) juhtumite põhjal” ja Hele-Riin Kõrve, kes uuris tööga “Eesti noorte ravimialane teadlikkus riigigümnaasiumi õpilaste näitel” õpilaste ravimialast teadlikkust.
Proviisoriõppe üliõpilase Linda-Maria Laane uurimistöö analüüsis Tartu Ülikooli Kliinikumi POI süsteemi sisestatud ravimitega seonduvaid vigu viimase nelja aasta jooksul. Tulemused tõid esile, et ravimivead on sagedased, kuid enamasti madala riskiastmega. Kõige levinumad vead olid seotud ravimi manustamisega, näiteks vale patsiendi või annuse valimine. Laane leidis, et ravimivigade raporteerimise parandamiseks on oluline tõsta töötajate teadlikkust ning täiustada juhendeid ja tööprotsesse.
Uurimustöö näitas, et ravimivigade raporteerimine on tõususuunal ning see peaks veelgi parenema peagi jõustuva seadusemuudatusega, mille kohaselt hakatakse infot ravivigade kohta koguma üleriigiliselt.
Eesti riigigümnaasiumide õpilaste ravimialast teadlikkust kaardistanud tudengi Hele-Riin Kõrve uuringu tulemused tõid esile noorte ravimikasutamise harjumuste tugevused ja nõrkused. Kuigi enamik noori tarvitab ravimeid juhistele vastavalt, selgus, et ravimijäätmete korrektne käitlemine on probleem – vaid 16,4% noortest käitleb ravimijäätmeid nõuetekohaselt. Samuti ilmnes, et noored eelistavad tervise- ja ravimialase teabe saamiseks pöörduda pigem vanemate ja interneti poole kui tervishoiutöötajate juurde.
Eesti Akadeemiline Farmaatsia Selts ja Benu Apteek annavad sotsiaalfarmaatsia valdkonna uurimis- ja teadustööde rahastamiseks mõeldud stipendiumit välja juba kümnendat õppeaastat.
Stipendiumifondi eesmärk on tõhustada koostööd ülikooli ja erasektori vahel ning tuua rohkem noori farmaatsiat õppima. Fondist saavad uurimistööde stipendiume taotleda TÜ proviisoriõppe üliõpilased ning teadustöö fondist nii üliõpilased kui ka õppejõud. Uurimistööde stipendiumifondi suurus sel õppeaastal on 2000 kokku eurot.