31.10.2024
Vau-efekt garanteeritud! Tulevased apteekrid panid häkatonil oma teadmised proovile
31.10.2024
Möödunud nädalal toimus Kultuurikatlas BENU korraldatud häkaton, kus Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli farmaatsiatudengid said erialaga seotud ideed ja teadmised korralikult proovile panna. Žürii otsusel võitis häkatoni meeskond, kes otsis lahendusi aegunud ravimite keskkonnasõbralikuks sorteerimiseks ja hävitamiseks. Kuidas tudengitel läks ning milliseid lahendusi välja pakuti, räägivad BENU värbajad Alla Zabellevits ja Dagmar Uibo.
Tekitasid vau-efekti
Dagmari sõnul sooviti häkatoniga pakkuda farmaatsiatudengitele meeldejäävat päeva, kus noortel oleks ajurünnaku raames võimalik jagada mõtteid erialastel teemadel ning leida lahendusi erinevatele küsimustele. Teemasid oli erinevaid: näiteks tuli ühel grupil luua kampaaniaplaan, mis tõstaks teadlikkust retseptiravimite tellimise kohta veebist. Samuti mõeldi välja erinevaid lahendusi, kuidas farmaatsiaeriala Eestis populariseerida.
Tudengid lahendasid erinevaid ülesandeid kogu päeva vältel.
“Kogu üritus möödus väga meeldivas õhkkonnas: saime naerda, mõtteid ragistada, arutleda ja kogemusi jagada. Põnev oli kuulda tudengite mõtteid erinevatel teemadel. Ka esitlused olid kõigil üle ootuste professionaalsed ja paljud ideed juba täiesti võimalikult illustreeritud näidetel,” kirjeldas Dagmar.
Eranditult kõik tudengite lahendused tekitasid Dagmarile ja Allale vau-efekti. Sestap ei ole tarvis karta, et väljapakutud ideed tulevikus rakendust ei leiaks. “Usun, et saime sealt mitmeid potentsiaalselt kasutatavaid lahendusi, mis võiks tulevikus rakendust leida. Ühtlasi saime palju head tagasisidet – tudengite rõõmsad näod rääkisid enda eest!”
Viis põletavat teemat
Tallinna Tervishoiu Kõrgkoolist võtsid osa nii esimese, teise kui ka kolmanda kursuse farmaatsiatudengid. Värbaja Alla Zabellevitsi sõnul olid kõikide kursuste tudengid väga tublid ning tõid lauale lahendusi, mille peale esimese hooga ei tuleks.
“Olen kindel, et see on üks olulisemaid üritusi, sest see pole lihtsalt lõbus, vaid aitab ka leida lahendusi päris probleemidele. Ja nagu öeldakse – mitu pead on ikka parem kui üks!” kinnitas ta.
Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli farmaatsiatudengid said erialaga seotud ideed ja teadmised korralikult proovile panna.
Teemasid, mida tudengid häkatonil käsitlema asusid, oli kokku viis.
1. Veebist retseptiravimite tellimise teadlikkuse kasvatamine. Tudengitel tuli luua kampaaniaplaan, mis tõstaks teadlikkust tellida retseptiravimeid veebist, ent sealjuures kasutamata sõna “retseptiravim”, kuna reklaam retseptiravimimitele on avalikult keelatud.
2. Kogukonnaapteek aastal 2030 ja kliendikogemus apteegis. Eesmärgiks oli pakkuda välja kaks muudatust, mis toetaksid PGEU (Euroopa Liidu Farmaatsia Grupp – e.k) kogukonnaapteekide visiooni elluviimist ja parandaksid apteekide rolli kogukondades.
3. Aegunud ravimite keskkonnasõbralik sorteerimine ja hävitamine. Tänane süsteem aegunud ravimite kogumiseks apteekides ei toimi korrektselt: paljud apteegid ei võta vastu aegunud ravimeid ning inimesed ei tea sageli, kuidas erinevad ravimijäätmed tuleks sorteerida. Selle teema puhul püüdsid tudengid välja pakkuda lahendusi ravimijäätmete kogumiseks ja sorteerimiseks apteekides, kasutades selleks iga apteegi müügisaalist 1 m² ala. Lahendus pidi olema keskkonnasäästlik ja mugav nii apteegi kui ka kliendi jaoks.
4. Praktika apteekides. Programm hõlmas nii sisseelamist praktikasse, töökorraldust kui ka praktika lõpetamist, mille käigus saab praktikant hea ülevaate apteekri igapäevatööst ja mis vastab eelkõige kooli ning praktikandi enda ootustele.
5. Farmaatsiaeriala populariseerimine. Kuna Eestis on apteekrite puudus, siis tudengid pidid välja mõtlema tegevusi, mis aitaksid gümnasiste ja eriala vahetamisele mõtlevaid inimesi farmaatsia erialale lähemale tuua.
Iga tiimi juures oli abiks ka mõni erialaspetsialist ehk mentor. Nii võtsid häkatonist osa ka BENU värbajad, kes oliks abiks just apteegipraktika kallal ajurünnakut pidanud tudengitele. “Võin julgelt öelda, et meie grupis olnud tudengite koostöö ja arutelu oli suurepärane näide heast tiimitööst. Tore oli näha, kuidas eri kursuste tudengid said kokku ja igaüks andis oma panuse, lähtudes oma kogemustest,” rõõmustas Alla.
Dagmar ja Alla täitsid häkatonil mentori rolli ning vaimustusid noorte tudengite ideedest.
Žürii otsusel võitis häkatoni meeskond, kes käsitlesid aegunud ravimite keskkonnasõbraliku sorteerimise ja hävitamise teemat. Võitjaks osutusid Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli esimese kursuse tudengid, keda BENU premeeris 3000-eurose preemiaga.
“Meile Allaga jäi muidugi enim meelde enda grupi lahendus, kuid võitja meeskonna mõtted ravimite ohtlike jäätmete käsitlemisel apteegis oli midagi mis lahendus ehk suuremas pildis globaalset probleemi,” kinnitas Dagmar. Seega läks päev igati korda nii tulevaste ravimispetsialistide kui ka värbajate ja mentorite jaoks.
Palju õnne kõigile võitjatele!