01.04.2021
Hüaluroonhape, C-vitamiin ja muud imetegijad: kas neist on ikka kasu?
01.04.2021
Erinevate ilutoodete koostisosadest võib sageli leida populaarseid toimeaineid, mis lubavad näonahaga vahel lausa imetabaseid muudatusi läbi viia. Millised on kõige levinumad toimeained ning millist mõju nad meie nahale tegelikult avaldavad, räägib lähemalt Benu kosmeetikakonsultant Kreete Põlme.
Happed ja vitamiinid
Nahahooldustoodetes on kasutusel väga palju toimeaineid, millest mõni leiab teistest rohkem kasutust. “Populaarsemateks on näiteks hüaluroonhape, mida kasutatakse nii niisutavates kui vananemisvastastes toodetes. Lisaks võib leida antioksüdantseid komponente, millest populaarsemad on retinool ja C-vitamiin,” tõi Põlme välja.
Kui C-vitamiinil on lisaks ka pingmendilaike helestav toime, siis kollageeni ja retinooli kasutatakse vananemisvastastes toodetes, et võidelda kortsude ja vananemismärkidega. Samuti võib ilutoodete seest leida erinevaid happeid: populaarsed on Põlme sõnul näiteks AHA ehk puuviljahapped.
Hüaluroonhape seob vett
Põlme sõnul on hüaluroonhape nahahooldustoodetes tõepoolest ülimalt populaarne toimeaine, mille mõju on eelkõige niisutav ja pinguldav. “Hüaluroonhappel on nimelt vett siduv toime, mis aitab tõhusalt tõsta naha veesisaldust,” rääkis kosmeetikakonsultant.
Erinevates toodetes esineb hüaluroonhape erineva suurusega molekulmassiga. “Suurema molekulmassiga toimeaine toimib naha pindmistes kihtides ning mida väiksem on molekul, seda sügavamale nahakihtidesse ta imendub. Toimeainet kasutataksegi eelkõige niisutavates ja vananemisvastastes toodetes,” selgitas ta.
Retinool ja C-vitamiin on antioksüdandid
Ühtlasi on üheks ilutoodete moesõnaks ka A-vitamiini derivaat retinool, mida lühendatult mainitakse ka kui lihtsalt retinooli. “Seda kasutatakse vananemisvastastes toodetes ning ta on tugev antioksüdant, mis kaitseb nahka vabade radikaalide eest,” ütles Põlme. Vabu radikaale tekitavad peamiselt UV-kiirgus, saaste, stress ja ebatervislik eluviis, näiteks suitsetamine.
Antioksüdantne on ka viimasel ajal populaarseks saanud C-vitamiin. “Retinooli ja C-vitamiini puhul on oluline teada, et tegemist on valgustundlike komponentidega ehk kasutamisel peaks lisama ka SPF filtriga tooted päevasel ajal. Samuti peavad olema nendega ettevaatlikud rasedad,” rõhutas konsultant.
Karuteene valedest valikutest
Kreete Põlme hinnangul on kosmeetikatoodete kasutamisel tekkinud probleemid eelkõige seotud valede valikutega, sageli just nahatüübile ja -seisundile mittesobivate toodete kasutamisega. “Ühe toote pikaajalisel kasutamisel võib toote toime veidi nõrgeneda, sest nahk harjub konkreetsete toimeainetega. Seetõttu on hea aeg-ajalt vahetada kreemi ning näiteks samast sarjast mõni muu kreem kasutusse võtta,” soovitas ta.
Eneselegi teadmata võime nahale karuteene teha ka siis, kui kasutame tooteid, mille toimeained on fotosensitiivsed ehk UV-kiirgusele tundlikud. “Sellised toimeained on näiteks C-vitamiin, retinool ning happed, mis kokkupuutel päikesekiirgusega võivad tekitada naha põletust ja pigmentatsiooni probleeme,” tõi konsultant välja.
Kuidas vigu vältida?
Et nahaprobleeme vältida, tasub meeles pidada paari asjalikku nõuannet. “Soovitan enne uue kosmeetikatoote kasutama hakkamist lugeda hoolikalt toote kasutusjuhendit, et veenduda õiges kasutusviisis,” selgitas Põlme. Näiteks on soovitatav mõningaid tooteid kasutada vaid kuuridena või öösiti.
Oma nahatüübi ja -vajaduste määramisel on abiks BENU apteegi kosmeetikaraport, mille käigus määratakse nahatüüp ning antakse individuaalseid soovitusi puhastusvahendite, kreemide ja erihooldustoodete valikul. “Kindlasti anname ka nõuandeid toitumise ja eluviisi muutmiseks, et nahka tervist toetada,” kinnitas kosmeetikakonsultant.