25.04.2025
Kas sina ka? Kolm viga, mida näo pesemisel kõige sagedamini tehakse
25.04.2025
Kuigi näo pesemine on loomulik osa hommiku- ja õhturutiinist, kiputakse selle käigus tegema vigu, mis võivad näonaha seisukorda hoopis halvendada. BENU apteegi kosmeetikakonsultant Marite Talbre jagab näpunäiteid.
Puhtast kraaniveest ei piisa
Näo pesemisega kaasneb erinevaid müüte ja eksiarvamusi, mis võivad üksteisele vastu rääkida. Näitaks kohtab sageli arvamust, et nägu tuleks pesta vaid puhta kraaniveega. Kosmeetikakonsultant lükkab selle ümber.
“Kraanivesi eemaldab näonahalt loomuliku rasu ja niiskuse ning sellega liialdamine muudab naha lihtsalt kuivaks ja karedaks ning kiirendab ka kortsude tekkimist. Kraanivesi ei lahusta meiki, nii et võimatu on ainult veega näonahk puhtaks saada,” ütles ta.
Ent millega siis nägu pesta? Sageli pestakse nägu duši all koos ülejäänud kehaga, seejuures pesuvahendile liigset tähelepanu pööramata. Ehkki dušigeeli kasutamine näo pesemise jaoks kipub üldjuhul olema halb mõte, leidub Talbre sõnul siiski apteegis ka tooteid, mida võib kasutada nii kehal kui ka näol.
“Need on õrna koostisega ega sisalda tugevaid kuivatavaid või leeliseid aineid. On olemas ka pesutooteid, kuhu on lisatud õli – need sobivad hästi atoopilise nahaga inimestele nii keha kui ka näo pesemiseks, kuna tugevdavad naha kaitsevõimet ja parandavad ka niiskuse siduvust.” Juhised toote kasutamiseks leiab tooteinfo etiketilt, samuti võib nõu küsida ka apteekrilt.
Kuid kas näo pesemiseks sobib aluseline seep? Kindlasti mitte. “Inimese nahk on kergelt happeline ning selle pH jääb keskmiselt vahemikku 4,7–5,75. Et organismi suurima organi normaalset toimimist säilitada ja toetada, ei tohiks naha puhastamiseks ja niisutamiseks mõeldud toodete pH-tase väga palju kõrgem olla.”
Kui aga mõelda tavalise seebi peale, siis selle pH-tase võib olla inimese nahast koguni kaks korda kõrgem. “See tähendab, et naha rakustruktuurid saavad selle tõttu kahjustada ning epidermise välimine kiht pole võimeline organismi enam väliste keskkonnamõjurite eest nii tõhusalt kaitsma kui varem.”
Ehkki nahk suudab küll oma loomuliku pH-taseme ajapikku taastada, ei tasu teda selle ülesande täitmisel üleliia proovile panna – vastasel juhul võib nahk muutuda kuivaks, tundlikuks ja välistegurite suhtes vastuvõtlikumaks.
Kuidas valida sobiv toode?
Kuigi näonaha puhastamiseks tuleks kasutada just näole sobivaid tooteid, on valik suur ja lai, mistõttu kiputakse ka siinkohal tegema vigu. Millest siis valiku juures lähtuda? Kosmeetikakonsultandi sõnul käib valimine nahatüübi ja tema seisundi järgi.
“Põletikuvastased, vahutavad või geeliga puhastusvahendid sobivad kõige paremini kombineeritud või rasuse nahaga inimestele ning niisutavad kreemjad puhastusvedelikud neile, kellel on kuiv nahk. Kõige lühem ja arusaadavam nõuanne oleks see: puhastuspiimad ja -kreemid sobivad paremini kuivusele kalduvatele nahatüüpidele. Puhastusgeelid aga sobivad paremini normaalsele, segatüüpi ja rasusemale nahale.”
Konsultandi sõnul ei tohiks näo pesemisel ära unustada ka piirkondi, mis kipuvad hooletuse korral kahe silma vahele jääma. “Oluline on korralikult puhastada näoääred: juuksepiir, lõuajoon ja kõrvade esine piirkond. Samuti tasuks tähelepanu pöörata ka ninakülgedele.” Just neile piirkondadele võivad kergesti tekkida ebapuhtused ja põletikulised punnikesed, kui nahk on lohakalt puhastatud.
Siiski ei ole näopesu vajalik vaid ebapuhtuste ja põletiku vältimiseks – nimelt on igapäevaselt puhastatud ja niisutatud näonahk kõige olulisem tegur, mis aitab ennetada naha enneaegset vananemist. “Eriti tuleb tähelepanu pöörata näonaha puhastamisele õhtul enne magamaminekut, kuna just magamise ajal nahk taastub. Kindlasti tuleb nahka puhastada isegi siis, kui päeva jooksul ei ole kasutatud kosmeetikatooteid,” sõnas Marite Talbre.