18.03.2025
Kas teadsid? Valesti valitud koorija võib näonahka hoopis kahjustada
18.03.2025
Ehkki naha koorimine on naha tervise seisukohalt oluline, tuleb seejuures siiski olla hoolikas, kuna iga koorija kõikidele nahatüüpidele ei sobi ning võib hoopis karuteene teha. BENU apteegi kosmeetikakonsultant Marite Talbre selgitab, kuidas leida endale sobivaim koorija ja milliseid vigu sobiva toote valimisel vältida.
Koorimine aitab naha seisukorda parandada
Naha koorimine aitab kosmeetikakonsultandi sõnul parandada vereringet nahas, tänu millele saavad näohooldustooted naha sisse paremini imenduda. “Kui koorimisega eemalduvad nahalt surnud naharakud, saavad naha basaalkihis moodustuda uued elujõulised naharakud, mis jõuavad nahapinnale. Tänu sellele paistab nahk noorem ja siledam,” selgitas ta.
Kuna koorimine stimuleerib naha uuenemist, kaasneb sellega ka kollageeni tootmine. Samuti paraneb nahas ka ainevahetus ning toitainetega varustatus. Nii saavadki kõik nahahooldustooted paremini ja sügavamale imenduda.
Siiski tuleb näonaha koorimisega olla ettevaatlik – nimelt võib liiga tihe koorimine või vale koorija kasutamine kaasa tuua nahaärrituse, -ketenduse ja punetuse. Normaalset, kombineeritud ja rasust nahka võib koorida 1–2 korda nädalas, tundlikuma ja kuperoosse või rosaatsea nahka harvem ehk kuni kord nädalas. “Ägeda põletikufaasis aknega tasuks koorimisest mõningaks ajaks üldse loobuda,” lisas konsultant.
Mehaaniline koorija ei sobi igale nahale
Lisaks nahatüübile sõltub näonaha koorimise vajadus naha hetkeseisundist ja vajadustest, ent sama olulist rolli mängivad ka koorija omadused. Näiteks on koorijaid olemas nii teralisi, ensüümidega kui ka erinevate hapete baasil. Millise kasuks siis valik langetada?
Mehaaniline koorija on põhitekstuurilt geel või kreem, mis sisaldab väikeseid osakesi nagu näiteks kohv, suhkur või sool, mis eemaldavad surnud naharakud mehaanilisel teel. Mehaanilist koorijat võib kasutada nii näo ja kaela, kogu keha kui ka kandade või küünarnukkide kareda naha koorimiseks. Mehaaniline koorija silendab ja pehmendab, puhastab nahka sügavuti ja eemaldab mustuse, ent valmistab nahka ette ka näiteks pruunistavate toodete kasutamiseks.
“Mehaanilised koorijad mõjuvad hämmastavalt hästi kombineeritud, rasusele ja küpsele nahale eelkõige siis, kui nahk on kare, ketendav või ummistunud pooridega. Küll aga ei sobi mehaanilised koorijad kuivale ja õhukesele nahale. Kui sul on tundlik nahk, peaksid valima õrnatoimelise koorija, millesse lisatud osakesed on kõige väiksemad ja leebed. Mehaanilise koorija kasutamisega ägeda põletikulise akne puhul tuleb olla eriti ettevaatlik,” rääkis konsultant.
Samuti võivad mehaanilised koorijad sisaldada taimseid osakesi, mis on jahvatatud erinevatest taimeosadest, näiteks aprikoosikividest. “Kuna jahvatatud osakesed on ebakorrapärase kujuga ning teravate servadega, võivad need nahka kraapida nii, et nahapinnale jäävad mikrohaavakesed. Ehkki palja silmaga neid ei näe, on need siiski olemas. Kui hiljem päikese kätte minna, on suur oht, et kahjustatud naha kohale tekib aja jooksul pigmendilaik. Sellepärast soovitatakse pigem kergete hapetega või ensüümkoorijaid, mis on nahale leebed ja ohutumad,” ütles Talbre
Keemiline koorija lõhub surnud rakkude vahelised sidemed
Keemiline koorija eemaldab samuti surnud naharakud, kuid sisaldab AHA ja BHA puuviljahappeid, mis käivitavad naha taastumise ja noorendamise protsessi. Ehkki sõna “hape” võib esmapilgul mõjuda eemaletõukavalt, kinnitab kosmeetikakonsultant, et hapetega koorivad tooted on leebed ja ohutud.
“Need aktiivained toimivad nahas pindmiselt ega tekita silmnähtavat naha koorumist ega ka punetust nahal. Happeid kasutatakse peente kortsukeste silumiseks ja lõtvunud naha turgutamiseks, aga ka akne, naha liigse rasuerituse ja laienenud pooride ning komedoonide korral.”
Kõige üldisemalt on aga keemilise koorimise roll lõhkuda tihked sidemed surnud rakkude vahel ja eemaldada sarvestunud rakud. “Tulemused hakkavad ilmuma kohe – ei teki nahaketendust ega punetust ning nahk sileneb kohe pärast toote kasutamist.”
Keemiline koorimine sobib nii rasusele nahale kui ka akne korral. “Kaasajal on apteegikosmeetika valikus saadaval ka happega koorijad, mis sobivad hästi kuivale ja tundlikule nahale. Siiski peab ka teadma, et koorimine muudab naha õrnemaks päikesepõletuse suhtes. Seetõttu pole vahetult enne päevitamist hea nahka koorida,” rõhutas ta.
Kosmeetikakonsultandi tootesoovitused:
SKINEFFECT EXPERT NÄOKOORIJA AKNELISELE NAHALE
Looduslik salitsüülhape on efektiivne naha koorimisel, mis aitab poore puhastada ning takistab surnud naharakkude ja rasu kogunemist naha pinnale.
EUCERIN DERMOPURE NÄOPESUGEEL KOORIV PROBLEEMSELE NAHALE
Piimhappega kooriv geel sisaldab mikroosakesi, mis avavad ummistunud poorid, vähendavad mustpeasid ja vistrikke ning muudavad nahapinna siledamaks.
BABE HEALTHYAGING ÖINE KOORIJA-SEERUM MITMETOIMELINE
Seerum võimendab efektiivset koorivat toimet tänu innovaatilisele kapseldatud proretinoolile ja AHA-de sisaldusele.
NERDS 12% AHA HAPETEGA NÄOKOORIJA
Tõhus koorija, mis sisaldab 10% glükoolhapet ja 2% puuvilja AHA-sid, eemaldab õrnalt surnud naharakud ning toob esile siledama ja säravama jume.
VICHY NORMADERM 3IN1 PUHASTAJA + KOORIJA + MASK NÄOLE
Selle toote mitmekülgne koostis imab üleliigse rasu hetkega endasse, täiustab naha tekstuuri ja ahendab poore.