15.02.2022
Täiskasvanute akne pole naljaasi: kuidas naha eest hoolt kanda, et sellest päriselt kasu oleks?
15.02.2022
Ehkki levinud eksiarvamuse kohaselt kimbutab akne vaid teismelisi, võitleb sellega ka suur hulk täiskasvanuid. Mida täiskasvanute akne puhul teha ning millisest hooldusest on päriselt abi, räägib BENU kosmeetikakonsultant Kreete Põlme.
Akne, millest ei kasvata välja
Põlme sõnul on täiskasvanutel esinev akne sõltuv hormonaalsüsteemi tööst ning sellest akne vormist ei kasvata välja. “Täiskasvanute akne puhul esinevad komedoonid ja põletikulised kolded lõuapiirkonnas või näo alumisel poolel,” märkis ta.
Suuremal osal inimestest tekib akne teismeeas hormonaalsüsteemi muutustest ning võib iseenesest leeveneda. “On väga individuaalne, millise aja jooksul akne möödub, see võib võtta ka aastaid,” lisas Põlme.
Kui akne tekib alles täiskasvanueas, on tegu täiskasvanute aknega, mis üldiselt iseeneslikult ei möödu. “Sellisel juhul on tähtis pöörduda nahaarsti vastuvõtule,” märkis kosmeetikakonsultant.
Aknele kalduv nahk ei pruugi alati olla rasune
Aknelise naha hooldus peab olema regulaarne ja järjepidev ning selleks peab kasutama spetsiaalselt aknelisele nahale loodud tooteid. Enne toodete soetamist on kosmeetikakonsultandi sõnul väga oluline välja selgitada nahatüüp, sest aknele kalduv nahk ei pruugi olla alati rasune. “Tihti võib olla nahk lisaks pindmiselt kuiv ehk dehüdreerunud,” selgitas ta. Just nahatüübist lähtudes on võimalik valida tooted, mis annavad soovitud tulemuse.
Nahahooldus algab kosmeetikakonsultandi sõnul tõhusast puhastamisest, mida peaks tegema kaks korda päevas ehk nii hommikul kui õhtul. “Rasusele ja kombineeritud nahale sobivad hästi pesugeelid ja -vahud ning kui nahk on väga rasune, võiks kasutada lisaks ka spetsiaalset toonikut, mis ahendab poore ning matistab nahka. Kui veega ja geeli või vahuga pesemine ei ole meeltmööda, võiks valida probleemsele nahale mõeldud mitsellaarvee,” soovitas ta.
Pärast puhastamist on oluline nahale kanda sobiv kreem. “Akne korral soovitan kindlasti valida silikoonidest ja mineraalõlidest vabad tooted, et vältida nahapooride ummistumist,” sõnas Põlme.
Apteegikosmeetika pakub laia valikut kreeme ja seerumeid, mis aitavad vähendada põletikulisi koldeid, komedoone ning matistavad ja ahendavad poore. “Põletikuliste kollete korral võiks lokaalselt vistrikele kanda spetsiaalseid geele/pastasid. Kui akne ravimiseks kasutatakse retseptiravimeid, peaks kindlasti juurde valima spetsiaalse niisutava näokreemi, mis on välja tootatud akne ravist mõjutatud nahale,” ütles kosmeetikakonsultant.
“Olenemata aastaajast peaks kasutama korralikku päikesekaitsekreemi, millel on päikesekaitsefaktor 30–50,” lisas ta.
Millal on õige aeg pöörduda vastava spetsialisti poole?
Akne võib oluliselt vähendada inimese enesekindlust ja elukvaliteeti ning mõjuda vaimsele tervisele. Seetõttu on õigeaegne nahaarstile pöördumine Põlme hinnangul ülioluline. “Varajane raviga alustamine aitab vähendada ka armide teket. Seega võid pöörduda nahaarstile iga aknevormiga, olenemata sellest, kui kaua see on nahal esinenud,” julgustas ta.
Nahaarsti poole peaks pöörduma kindlasti siis, kui akne on juba pikalt nahal esinenud, muutunud põletikuliseks ja laialdaselt üle näo levinud. “Kindlasti tuleb abi otsida siis, kui tekkinud on põletikulised sõlmekesed, seda ka siis, kui regulaarne nahahooldusrutiin ning aknele mõeldud nahahooldustooted ei ole pikema aja jooksul tulemust toonud või olukord pole leevenenud,” ütles kosmeetikakonsultant.