08.01.2025
Teeme selgeks: kas fluoriidi sisaldav hambapasta on tegelikult kahjulik?
08.01.2025
Fluoriid on mineraal, mida leidub paljudes hambapastades ja suuloputusvedelikes – seda eeskätt tänu selle toimeaine omadustele, mis aitavad hambakaariest ennetada ja hambaemaili tugevdada. Siiski kohtab sageli arvamusi, nagu fluoriid, mida leidub lisaks suuhügieenitoodetele ka joogivees, teeb kasu asemel rohkem hoopis kahju. Kas sellel väitel on tõepõhi all, selgitab BENU apteegi farmatseut Helina Kivi.
Palju kasulikke omadusi
Fluoriid aitab muuta hambaemaili tugevamaks ja vastupidavamaks happelisele keskkonnale ning säilitada suus neutraalset pH-taset, millega väheneb hambaaukude tekke risk. “Samuti pärsib see bakterite kasvu ja nende võimet toota happeid, mis lagundavad hambaemaili,” rääkis Kivi.
Fluoriid sobib eelkõige neile, kellel esineb sageli hambaauke, hammaste lagunemist või kellel on õhuke hambaemail. “Kui hambad on tugevad ja kaariese tekkimise oht väike, ei pruugi fluoriidi kasutamine olla vajalik, kuid see on siiski soovitatav ennetav meetmena,” lisas ta.
Fluoriidi efektiivsust on tõestatud erinevate teadusuuringutega, samuti on seda lihtne kasutada ning erinevatesse toodetesse lisada. Samuti leidub fluoriidi ka kraanivees. Siiski peetakse fluoriidi sageli ohtlikuks – kas sellel väitel on tõepõhi all? Farmatseudi sõnul on siinkohal oma roll valeinformatsioonil, teaduslike faktide valikulisel tõlgendamisel, aga ka fluoriidi üleliigsel kasutamisel, mis omakorda toob kaasa võimalikud kõrvaltoimed.
“Fluoriid on hambaravis laialdaselt kasutatav ning tõhus kaariese ennetamisel. Ohtlik on see ainult suurtes annustes ja pikaajalisel ületarbimisel, mis on enamasti ebatõenäoline. Hambapasta ja joogivesi sisaldavad fluoriidi väga väikestes kogustes, mis on inimesele ohutud,” selgitas ta.
Kahjulik on fluoriidi ületarbimine
Ent kellele fluoriid sobib ja kellele mitte? See sõltub farmatseudi sõnul teguritest nagu tervislik seisund, suuhügieeni harjumused, elustiil ning fluoriidi vajalikkus ja tundlikkus. “Mõned inimesed võivad olla fluoriidi suhtes tundlikud või esineb isegi talumatust, mis väljendub näiteks seedetrakti vaevustena, kui fluoriidi satub kehasse liiga palju. Lastel tekivad liiga suure fluoriidi koguse tõttu hammastele valged või pruunid laigud – seda nimetatakse fluoroosiks.”
Kui sa elad piirkonnas, kus joogivees on fluoriidi juba piisaval tasemel, võib fluoriidiga toodete kasutamine olla väiksema tähtsusega. “Uuri kohalikust veekvaliteedi aruandest, kui palju fluoriidi su joogivesi sisaldab, samuti võib sinu hambaarst seda infot teada. Kindlasti tuleks teada seda, et lastele on fluoriid väga vajalik, kui nad oskavad juba ilusti hambapasta välja sülitada, kuid seda siis tuleb kasutada ettevaatlikult. Kui sul on kahtlus, et fluoriid põhjustab kõrvaltoimeid, võid proovida fluoriidivabu alternatiive ja jälgida muutusi. Iga küsimuse korral võite alati nõu küsida oma hambaarstilt, kes on samuti hästi kursis hammaste tervisega,” juhendas farmatseut.
Fluoriidile leidub ka alternatiive
Lisaks fluoriidile leidub hambapastades ja suuloputusvedelikes teisi toimeaineid, mis aitavad suuhügieeni parandada, igemeid kaitsta, hambakattu eemaldada ja hingeõhku värskendada. “Üks neist on hüdroksüapatiit, mis on populaarne alternatiiv kaariese ennetamisel, samuti pärsib kaariese teket ksülitool. Tsinktsitraat või tsinkkloriid pärsivad hambakivi teket ja vähendavad katu kogunemist, samuti aitavad neutraliseerida halba hingeõhku,” märkis ta.
Tugev antibakteriaalne aine on kloorheksidiin, mis aitab ravida igemepõletikku ja parodontiiti. Seda kasutatatakse enamasti suuvees, kuid on ka hambapastades ja igemegeelides. “Kloorheksidiini kasutamine peab olema lühiajaline, kuna pikaajalisel kasutamisel võib see põhjustada hammaste värvimuutusi, mis muidugi kasutamise lõpetamisel ajapikku taanduvad.”
Üha enam on kasutusel ka eukalüpt, mentool ja tümool, millel on looduslikud antibakteriaalsed ja põletikuvastased omadused, mis toetavad igemete tervist ja aitavad värskendada hingeõhku. Sage probleem on farmatseudi sõnul ka hammaste tundlikkus, mille puhul võiks aidata kaaliumitraat – see vähendab närvide tundlikkust hambakanalites, aidates leevendada valu külma, kuuma ja magusa suhtes.
“Hambapasta ja suuvee valimisel on oluline arvestada enda suuhügieeni seisundit ja vajadusel konsulteerida hambaarstiga, et koos leida just sulle sobiv toode,” sõnas Helina Kivi lõpetuseks.