13.05.2021
Kuidas tulla toime stressiga?
13.05.2021
Kuidas tulla toime stressiga?
Stress võib inimese tervisele avaldada erinevat laadi mõju. Kuidas seda ebameeldivat pingeseisundit leevendada, selgitab Benu apteegi proviisor Astrid Oolberg.
Nii hea kui halb
Proviisori sõnul esineb stressil nii edasiviiv kui ka pidurdav või hävitav mõju inimese igapäevategemistele. “Stress võib mõjuda positiivselt näiteks pulmade ootuses, lapse sünniga seoses kui ka uue tööülesande selgeks õppimisel,” selgitas ta.
Küll aga võib ülekoormuse, sealhulgas töökoormuse ja eraeluga seotud murede korral kasvata stress väljakannatamatuks ning hakata pikemas perspektiivis mõju avaldama kogu organismile. “Inimesed on erinevad ja igaühe võime stressiga toime tulla on samuti väga erinev,” selgitas ta.
Koroonaviiruse mõju
Oolbergi sõnul on käimasolev koroonaviiruse pandeemia inimeste enesetundele suurt mõju avaldanud ning muutused on silmnähtavad. “Inimesed on juba pikka aega teinud kaugtööd kodukontoris, kus jääb puudu vahetust suhtlemisest,” näitlikustas ta.
Osadele on see toonud hoopiski teistsugust rutiini. “Raske on end koduste ja töiste tegemiste vahel jagada, kui ka näiteks laps või lapsed on koduõppel,” rääkis proviisor. “Nende õppetööst saavad vanemad osa tahes-tahtmata. Leidub vanemaid, kes on nende abistamise osas nõutud,” sõnas ta.
Samuti toimuvad paljudes töökohtades koondamised, mistõttu kardetakse töökoha kaotust. Kuid palju sõltub proviisori hinnangul ka inimesest endast. “Mõni võtab kõike eelnevat kui uut võimalust ja algust. Osadel jällegi tekivad sellised kaebused nagu jõuetus, keskendumishäired, unehäired, ärevus, seedetraktihäired, võimetus lõõgastuda või puhata, pinge lihastes,” tõi Oolberg välja.
Proviisor ütles, et stress haarab kogu keha rakutasandini välja. “Kuna stressi korral on haaratud inimese emotsioonid, mõtlemine ja kehaline pinge, siis lahendused selle tunde leevendamiseks sõltuvad konkreetsest inimesest,” selgitas ta.
Abi saab vajadusel apteegist
Raku energia tootmiseks ning väsimuse ja kurnatuse vähendamiseks oleks soovituslik tarvitada B-grupi vitamiine. “Nende poole võiks pöörduda ka mälu parandamiseks, keskendumisvõime suurendamiseks ja paremaks kontsentreerumiseks,” sõnas proviisor.
Samuti võiks stressi leevendamisel olla abi teatud ravimtaimedest. “Et palderjanil on rahustav toime, mis soodustab und ja aitab stressi vastu, võiks tarvitada hariliku palderjani tablette või palderjani tinktuuri,” soovitas Oolberg.
“Ka kuldjuure ekstrakt on hea kurnatuse peletaja ja seetõttu sobib ta hästi neile, kes kurdavad väsimust ja keskendumisraskusi,” märkis ta.
Ühtlasi võiks inimene olla füüsiliselt aktiivne, teha trenni ning käia kasvõi õues jalutamas. “Kuna pikaajaline stress võib füüsilisse kehasse luua pingeid, võib proovida ka massaažis käimist,” soovitas ta. “Tasub rääkida ning abi küsida healt sõbralt või pereliikmelt – see on pool võitu,” ütles proviisor.