23.04.2025
Teismeea aknet ei pea ära kannatama: spetsialist annab nõu, kuidas nahka hooldada
23.04.2025
Akne on teismeliste seas väga levinud nahahaigus, mistõttu arvatakse sageli, et sellega kaasnevatest vaevustest kasvatakse lihtsalt välja. Siiski ei pea akne sümptomeid kannatama – tänapäeval on olemas erinevaid võimalusi, kuidas haigus kontrolli alla saada. BENU kosmeetikakonsultant Marite Talbre jagab näpunäiteid.
Raskekujulisemat aknet esineb sagedamini meestel
Akne on haigus, mis on tugevalt seotud just puberteediea hormonaalsete muutustega. Tavapärased põletikulised piirkonnad ilmnevad enamasti näol, seljal ja rinnal. Kosmeetikakonsultandi sõnul on akne põhjuseks põletik karvafolliikulis ja rasunäärmes, mistap toimub rasunäärmete ülestimulatsioon androgeenide ehk meessuguhormoonide poolt.
“Teismelistel tüdrukutel ja poistel esineb aknet võrdse sagedusega, ent raskemat vormi, mis moodustab umbes 10% kõikidest juhtudest, on täheldatud rohkem just noormeestel,” sõnas ta. Ehkki teismeea möödudes kaovad ka akne sümptomid, põhjustab haigus siiski ebamugavust ning võib hakata noore inimese vaimsele tervisele.
Seetõttu on väga oluline aknelist nahka õigesti hooldada. Marite Talbre sõnul tehakse teismeeas nahahoolduses väga palju vigu, kuid just õigeaegne reageerimine tagab paremad ravitulemused. “Kõige levinum viga on see, et nahahoolduses ei märgata õigeaegselt muutusi sisse viia, mistõttu põletik süveneb ja levib. Alles siis, kui asi on juba kontrolli alt väljunud, otsitakse abi või soovitakse ravi alustada,” tõdes ta.
Kuivõrd aknel on erinevad staadiumid, võib probleemi tähelepanuta jätmine tähendada märksa pikaaegsemat ravi. Olukorra eskaleerumise vältimiseks on niisiis oluline roll korrektsel igapäevasel näohooldusel.
“Füüsiline kokkupuude ja hõõrdumine ning mehaaniline vistrike pigistamine mustade sõrmedega kindlasti suurendab akne kulgu ja levitab nahapinnal baktereid. Samuti on tavapärane viga, et aknelisel nahal kasutatakse liigselt kuivatava toimega nahahooldustooteid, mitte niisutavaid kreeme, nagu tegelikult vaja oleks. See aga muudab nahapinna liiga kuivaks ja ketendavaks ning tekitab probleeme ainult juurde,” möönis konsultant.
Nägu tuleb pesta hommikul ja õhtul
Väga oluline roll on naha regulaarsel puhastamisel – seda harjumust tuleks Talbre sõnul kindlasti juurutada. “Nahka tuleks pesta kaks korda päevas ehk hommikul ja õhtul. Nahalt tuleb eemaldada kõik, mis poore ummistab, sealhulgas rasu, higi, mustus, tolm, meik ja nahapesuvahendi jäägid.”
Pesuvahend tuleb seejuures valida hoolikalt ja naha vajadusi silmas pidades – seda saab teha näiteks apteegikosmeetika konsultandiga konsulteerides. “Kuna apteegis müüakse just nimelt ravikosmeetikat, siis konsultandi nõustamine aitab nahaseisundile vastavalt ka kõige õigema toimeainetega toote välja valida,” lisas ta.
Pärast näo pesemist on oluline nahka sobiva kreemi või seerumiga niisutada. Apteegikosmeetika pakub Talbre sõnul laia valikut kreeme ja seerumeid, mis aitavad vähendada põletikulisi koldeid, komedoone ning matistavad ja ahendavad poore.
“Põletikuliste kollete korral võiks vistrikele lokaalselt kanda spetsiaalseid geele või pastasid. Kui akne ravimiseks kasutatakse retseptiravimeid, peaks kindlasti juurde valima spetsiaalse niisutava näokreemi, mis on välja töötatud just akne ravist mõjutatud nahale,” juhendas konsultant.
Kuivõrd kahjustunud nahk on päikesele rohkem eksponeeritud, peaks aknelisel nahal kasutama päikesekaitsekreemi, mille kaitsefaktor on SPF 30–50. “Sellega välditakse kahjustunud nahapiirkonnale pigmendilaikude tekkimist. Seetõttu on päikesekaitsekreem väga olulise tähtsusega,” ütles ta.