ВАКЦИНАЦИЯ ПРОТИВ КЛЕЩЕВОГО ЭНЦЕФАЛИТА
Mis on puukentsefaliit?
Puukentsefaliit ehk ajupõletik on viiruslik nakkushaigus, mis levib peamiselt puugihammustuste ning harvematel juhtudel ka lehma- ning kitsepiima kaudu.
Kuna haiguse edasikandjaks inimestele on viirust kandvad puugid, siis iseloomustab haigestumist geograafiline levik ja sesoonne aktiivsus. Eesti on puukentsefaliidi leviku endeemiline piirkond. Puugid on Eesti oludes aktiivsed tavaliselt aprillist oktoobrini ning sellesse perioodi jääb ka enamus haigusjuhte. Puukentsefaliit võib kulgeda raskelt ning haarata kesknärvisüsteemi, mille tagajärjel võivad omakorda tekkida püsivad jääknähud. Tegemist on haigusega, mida saab vältida vaktsineerimisega.
Miks vaktsineerida?
Puukentsefaliit on kesknärvisüsteemi nakkushaigus, mille kulg on sageli kahefaasiline. Esimeses faasis võivad puukentsefaliiti nakatunul ilmneda 1–2 nädala pärast gripitaolised haigusnähud: palavik koos pea- ja lihasevaludega. Kolmandikul nakatunutest võib viirus edasi tungida ajju ja ajukelmetele ning põhjustada erineva raskusastmega meningiiti või meningoentsefaliiti. Enamus haigetest paraneb, kuid haiguse põdemise järgselt võivad jääda mitmesugused jääknähud. Jääknähte esineb 26-46% kesknärvisüsteemi haaratusega haigust põdenud patsientidest. Jääknähtudeks võivad olla tasakaalu- ja koordinatsioonihäired, jäsemete halvatused, peavalu, keskendumis- ja mäluhäired jm. Puukentsefaliidi vastu puudub spetsiifiline ravi, haigust ravitakse sümptomaatiliselt.
Kes kuuluvad riskirühma?
Kuna nüüdisajal võime puuke looduses kohata peaaegu kõikjal, isegi linnades, koduaedades ja parkides, siis soovituslik oleks vaktsineerida kõikidel inimestel, sealhulgas lastel. Kindlasti võiksid vaktsineerimise peale mõelda kõik lemmikloomade omanikud, et kaitsta end lemmikloomadelt inimesele kanduvate puukide hammustuse eest.
Millistes BENU apteekides saab vaktsineerida?
Vaktsineerida saab graafiku alusel järgnevates apteekides:
- Lasnamäe Tervisemaja Apteek (Linnamäe tee 3, Tallinn)
- Koduapteek (Aia tn 7, Tallinn)
- Peterburi tee Rimi Apteek (Tooma 1/3, Tallinn)
- Ülemiste Tervisemaja Apteek (Valukoja 9, Tallinn)
- Väike-Õismäe Apteek (Õismäe tee 105a, Tallinn)
- Tiskre Prisma Apteek (Liiva tee 61, Tallinn)
- Rapla Apteek (Hariduse 3, Rapla)
- Rapla Prisma Apteek (Risti 1, Uusküla, Rapla)
- Luige Apteek (Viljandi mnt 168, Luige)
- Sõbra Apteek (Sõbra tn 58, Tartu)
- Zeppelini Apteek (Turu 14, Tartu)
- Võru Grossi Apteek (Niidu 8, Võru)
- Papiniidu Apteek Kaubamajaka keskuses (Papiniidu 8/10, Pärnu)
- Tähesaba Benu Apteek (Soldina 20, Narva)
- Rannarootsi Keskuse Apteek (Rannarootsi tee 1, Haapsalu)
Palju vaktsineerimine BENU apteegis maksab?
Vaktsineerimine täiskasvanutele maksab 42 eurot.
Vaktsineerimine lastele maksab 39 eurot.
Kuidas vaktsineeritakse?
Puukentsefaliidi vältimiseks on olemas tõhusad ja ohutud inaktiveeritud vaktsiinid nii täiskasvanutele kui lastele. Vaktsineerimine koosneb kolmest süstist. Kaks esimest tehakse 1– 3-kuulise vaheajaga, kolmas kuni aasta hiljem. Pärast kahte süsti on immuunsus hea, kuid kestab ainult ühe hooaja, kolmas süst pikendab immuunsust. Kuna Eesti on puukentsefaliidi leviku endeemiline piirkond, soovitab Terviseamet puukentsefaliidi korduvvaktsineerimist iga kolme, kuid kindlasti viie aasta järel. Lapsi vaktsineeritakse alates ühe aasta vanusest.
Kes vaktsineerivad?
Vaktsineerimist viivad läbi tervishoiuteenuse osutaja juures töötavad tervishoiutöötajad. Ennekõike teevad seda õed, kes on täies mahus läbinud immuniseerimisalase täiendusõppekursuse vastavalt Sotsiaalministeeriumi poolt heakskiidetud programmile ning on saanud selle lõpetamise kohta tunnistuse.
Kuidas vaktsineerimisele aega broneerida?
Sobiva aja saab broneerida vajutades lingile “Registreeri” või helistades telefonil 6 119 070.
NB! Vaktsineerima tulijal peab olema kaasas isikut tõendav dokument ja olemasolu korral ka immuniseerimispass.
Hingamisteede haigussümptomitega palume vaktsineerimisele mitte tulla!
Подробнее