13.03.2025
Apteeker: aluselise seebiga intiimpiirkonda pesta ei tohi
13.03.2025
Intiimhügieeniga seotud mured on naiste seas väga levinud, kuid apteegist küsitakse delikaatset tervisenõu sellegipoolest pigem vähe. BENU apteegi proviisor Marget Raukas räägib, milliseid probleeme intiimpiirkonnaga kõige rohkem esineb ning kuidas tekkinud ärritust ja sügelust leevendada.
Vanemaealiseid tuleb kõige rohkem abistada
Kuivõrd intiimhügieen on delikaatne teema, kinnitab proviisor, et apteegist küsitakse nõu üpris vähe. Siiski pole põhjust valehäbiks, seda enam et apteekrid on erinevatest tervisemuredest teadlikud ning oskavad vajalikke preparaate soovitada. “Enamik naisterahvaid saab intiimhügieeni osas nõuandeid naistearstilt, ent kuna arstide kättesaadavus ja ülekoormatus on suur murekoht, tasub kergema terviseprobleemi korral ka apteeki pöörduda,” ütles ta.
Lisaks on apteegis väga suur valik mitmesuguseid igapäevaseks kasutamiseks mõeldud pesuvahendeid ja teisi tooteid, mis on spetsiaalselt mõeldud intiimpiirkonnale. Raukase sõnul ei tihka naised apteegis kõigi kuuldes delikaatseid teemasid küll arutada ning nooremad leiavad paljudele küsimustele vastused hoopis internetist, ent sellegipoolest tuleb teinekord nõu anda vanemaealistele.
Näiteks peab apteeker murdma müüte ja lükkama ümber eksiarvamusi. “Eriti keeruline on selgitada eakale, miks on vaja loobuda aluselise seebi kasutamisest, sest seda on kasutatud terve eluea jooksul,” sõnas ta.
Nimelt võib aluselise või tugevatoimelise seebi kasutamine viia bakteriaalse infektsiooni tekkeni intiimpiirkonnas. Samamoodi võib bakteriaalne infektsioon tekkida immuunpuudulikkusest, menstruatsiooniga seoses, hormonaalsetest muutustest või stressist.
Lisaks võib intiimpiirkonda ärritada liigne niiskus, kuumus või hõõrdumine, mida põhjustavad kitsad ja sünteetilisest materjalist riided. See võib viia dermatiidi või ärrituse tekkeni, mistõttu võib samuti esineda sügelust, valu, ebamugavustunnet ning ebameeldiva lõhnaga valget-hallikat voolust.
“Kui apteeker tuvastab patsiendil tõsisema probleemi ning leiab, et käsimüügiravim või toode pole päris õige lahendus, siis on võimalus alati arstile suunata, et diagnoosi täpsustada ja patsiendile määrataks tõhus ravi,” kinnitas apteeker.
Tupeseen ei ole nakkushaigus
Väga sagedaseks intiimpiirkonna probleemiks on ka kandidoos ehk tupeseen, mida iseloomustab Raukase sõnul lõhnatu paks kohupiimjas valge voolus, ärritus, turse, aga ka valulikkus urineerimisel. Seda soodustavad enamasti halva kontrolli all olev diabeet, rasedus või antibiootikumide kasutamine, mistõttu hakkab pärmseen Candida albicans organismis vohama. “Kandidoos ei ole nakkushaigus, aga igapäevase intiimhooldusega tuleb siiski olla hoolas ning kasutada kuivatamiseks soovitavalt individuaalset rätikut või pehmet kätepaberit,” ütles ta.
Tupe mikrofloora taastamiseks ja tasakaalustamiseks on apteegis saadaval erinevaid tooteid. “Mikrofloora peamine tasakaalustaja Lactobacillus toodab piimhapet, aitab hoida pH taseme happelisena ning takistab teiste haigusttekitavate bakterite kasvu ja arengut. Seepärast on oluline teatud hormonaalsete muutuste olukorras apteegitooteid aeg-ajalt kasutada.”
Selleks sobib hästi näiteks õrnatoimeline vastava pH tasemega või antibakteriaalne intiimpesuvahend. Kindlasti tuleb apteekri sõnul vältida lõhnavaid seepe, pikki vanniskäike, avalikke basseine ning aurusaunasid. “Liigne pesemine võib tekitada kuivust ja ärritust – üks kord päevas duši all loputamine on piisav. Vajadusel võib peale pesu kasutada intiimpiirkonna niisutavaid kreeme või geele,” sõnas ta.
Ennetus on kõige olulisem
Kui paljudel juhtudel aitavad käsimüügiravimid, probiootikumid või pH taset tasakaalustavad tooted tupeseene vohamist leevendada, siis mõnel juhul on siiski vaja pöörduda günekoloogi vastuvõtule, et välistada seennakkuse varjus tekkinud infektsioon, mis vajab retseptiravimit. “Veelgi enam: kui on tegu kroonilise probleemiga, mis avaldub diabeeti põdevatel patsientidel, vajavad ülevaatamist ka elustiil ning hügieeniharjumused.”
Naistearstiga võiksid koheselt konsulteerida ka rasedad. “Mõnda ravimit ei tohi raseduse ajal kasutada või ei pruugi ta teiste samal ajal kasutatavate ravimitega sobida,” selgitas apteeker.
Marget Raukas paneb südamele, et kindlasti on oluline väljakirjutatud ravimikuur lõpuni viia, et hoiduda uuest ebameeldivast haiguspuhangust. “Intiimpiirkonna haiguste ärahoidmisel on parim ja ohutum ravi ennetus,” sõnas ta lõpetuseks.