04.04.2023
Apteeker annab nõu: mida teha, kui süda puperdab?
04.04.2023
Südame puperdamine on eestlaste seas üsna sage haigusseisund, mida esineb nii noorte kui ka eakate inimeste hulgas. Mis südame rütmihäiret põhjustab ning millal on õige hetk pöörduda arsti poole, räägib BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa.
Elustiil mängib väga suurt rolli
Ehkki südame puperdamine pole ilmtingimata eluohtlik ning paljud inimesed ei pruugi probleemist isegi teadlikud olla, võib tervisehäire tähelepanuta jätmine ja sümptomite süvenemine viia ohtlike tüsistusteni. Tervise Arengu Instituudi andmetel on just südame- ja veresoonkonna haigused kõige sagedasemaks surma põhjustajaks Eestis, moodustades 46% meeste ja 64% naiste suremusest.
Ojamaa sõnul võib südame rütmihäire põhjuseid olla erinevaid. Näiteks soodustavad kodade virvendusarütmiat erinevad teised haigused nagu näiteks kõrgvererõhutõbi, diabeet ja kilpnäärme ületalitlus. Samas on tehtud selgeks, et suur roll on järgistel elustiilist tingitud teguritel:
- suitsetamine – sigaret sisaldab 1000+ organismile ohtlikke alkaloide, mis raskelt kahjustavad kogu organismi tervist;
- alkoholi liigtarbimine – viib organismist välja vett koos mineraalainetega, kahjustab organismi mitmekülgselt;
- ülekaal ja rasvumine – koormus südamele ja teistele siseorganitele tõuseb, organism saab vähe toitaineid;
- vähene füüsiline aktiivsus – võtmetähtsusega on ka liikumine;
- stress.
Eraldi toob Ojamaa siinkohal välja liigse muretsemise ehk suure vaimse pingutamise, mis omakorda soosib vähest puhkamist. “Samuti tõstavad organismi toonust liigse kohvi, tee, suhkru ja muude stimuleerivate ainete tarbimine, mis annavad ajutiselt küll energiat, kuid ahendavad veresooni,” ütles ta.
Samas võivad sarnase efekti kutsuda esile ka guaraana ja eleuterokoki, harvem ka kuldjuure ekstrakti toidulisandid. “Loomulikult kutsuvad südame arütmiat esile organismi sisemised tervisehäired ja sellele tuleb pöörata tõsiselt tähelepanu. Tervete inimeste puhul on vähetõenäoline, et looduslikud vahendid mõistlikes kogustes avaldavad nii suurt toimet, et süda on pidevalt rütmist väljas. Kui see nii on, siis selle põhjust peab kindlasti otsima.”
Arst määrab spetsiaalse ravi
Ojamaa sõnul tuleb arsti poole pöörduda siis, kui inimene tunneb südamepekslemist, värinat rindkeres või tajub, et süda on rütmist väljas. Nendega võivad kaasneda ka muud sümptomid nagu õhupuudus, väsimus, rindkerevalu, pearinglus või uimasus, minestustunne või minestamine, ärevus või hirm ja/või muutus tavapärases pulsisageduses. “Tasub ka teada, et mõnedel inimestel ei kaasne virvendusarütmiaga mingeid sümptomeid,” lisab ta.
Arütmia puhul määrab spetsiaalse ravi arst, kes teeb uuringuid ja viib läbi vajalikud analüüsid. “Sageli on tarvis teha EKG ja vereanalüüs, mis aitavad diagnoosi kinnitada. Kõige tähtsam on aga ära tunda ja korrigeerida vallandav faktor, parandada südametalitlust ja vähendada neuroendokriinset aktiivsust,” ütleb Ojamaa.
Ennetamine on kõige tähtsam
Et südant puudutavad haigused on sageli seotud elustiiliga, on südame puperdamise vältimiseks eelkõige soovitatav vaadata üle oma igapäevased harjumused. “Inimene võiks saada pidevalt ja rohkelt värskelt õhku ehk jalutada looduses, puhata rohkem, magada piisavalt, toituda tervislikult ja saada regulaarselt füüsilist koormust,” loetleb farmatseut.
Samuti on tähtis ka vaimne tervis: oluline on saada võimalikult palju häid emotsioone ehk tuleb osata ennast vaimselt juhtida. “Kindlasti on olemas palju toidulisandeid ning ravimeid olukorra parandamiseks – alustada tuleks rahustavatest toidulisanditest, mida saab osta apteegist ilma retseptita.” Neid on Ojamaa sõnul apteegis saadaval erineval kujul ehk nii vedelikke, tablette kui ka kapsleid.
Näiteks tugevdab südant koensüüm Q10 ehk väga kasulik vitamiinilaadne aine, mis muuhulgas toetab ka südametööd ja annab inimesele energiat, aga mitte samal viisil, kuidas teeb seda kofeiin.
“Olulisel kohal on kalamaksaõli, antioksüdandid nagu resveratool ja vitamiin A, C, D, E ning mineraalained nagu tsink ja seleen. “Südant tugevdavad ka magneesium, kaalium ja B-grupi vitamiinid, mis osalevad südametöö jaoks oluliste närviimpulsside ülekandmisel,” ütleb farmatseut.
Samuti kasutatakse südame jõudluse tõstmiseks viirpuud, mida on saadaval nii droogina (teena) kui ka tablett- ja tilgakujul. “Viirpuu rahustab närvisüsteemi ja südametööd, samamoodi toimib ka palderjan ning veiste-südamerohi. Juhul kui inimesel pole verehüübimishäireid, tuleb kasuks ka küüslauk.”
Südame tervise parandamiseks on olemas nii eraldi teatud vitamiinid ja mineraalained kui ka komplekspreparaadid, mida aitab valida farmatseut või proviisor apteegis kohapeal. “Kui nendest ainetest abi ei olnud, siis neid võiks kombineerida koos retseptiravimitega, mida määrab kas perearst või tõsisemal juhul südamearst ehk kardioloog,” ütleb Anton Ojamaa lõpetuseks.