07.05.2024
Apteeker selgitab: kuidas pidevalt kimbutavast põiepõletikust lõplikult lahti saada?
07.05.2024
Põiepõletik on väga sage ja ebameeldiv seisund, mis võib teatud juhtudel naasta ja pidevalt korduma jääda. BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa annab nõu, kuidas põiepõletikku ravida ning millal on õige aeg pöörduda perearsti poole.
Kes on enim ohustatud?
Anton Ojamaa sõnul kannatavad põiepõletiku käes peamiselt naised, põhjuseks anatoomilised iseärasused. Nimelt on naiste uriiniteed lühemad kui meestel. “Sageli räägitakse, et põiepõletiku põhjuseks võib olla külmetamine, kuid pigem seisneb see siiski bakteriaalse põletiku toimes,” ütles farmatseut.
Kuna inimorganism ei ole steriilne ning peab pidevat võitlust erinevate bakterite ja viirustega, mis meid igapäevaselt ümbritsevad, võib põiepõletik tekkida immuunsüsteemi ajutise nõrgenemise tõttu. “Seetõttu suureneb uriiniteedes olevate kahjulike bakterite hulk, põhjustades põletiku uriiniteedes, põies või lausa neerudes.”
Põies või neerudes tekkinud põletik ehk püelonefriit võib sagedamini tülitada näiteks diabeetikuid, kelle ainevahetus on haiguse tõttu halvenenud. “Samuti põevad põletikku tihedamini inimesed, kes ei oska või saa järgida korrapärast isiklikku hügieeni,” rääkis ta. Seetõttu paneb farmatseut südamele, et isiklikku hügieeni tuleks õpetada juba lastele, et hilisemaid tervisemuresid vältida.
Põiepõletiku suhtes tuleks tavapärasest valvsam olla vanemaealistel, aga ka stressirohkes elurütmis ning immuun- ja neerupuudulikkusega inimestel. “Ettevaatlikud peaksid olema ka erinevate krooniliste haiguste all kannatavad inimesed,” lisas farmatseut.
Miks põiepõletik kordub?
Põhjuseid, miks põiepõletik inimest korduvalt kimbutama jääb, võib Ojamaa sõnul olla väga palju erinevaid. “Loomulikult naaseb põletik neil, kes ei ravinud seda õigesti või piisavalt kaua. Kui põievalu juhtub tihti kimbutama või tualetis käiakse liiga tihti, siis tuleb pöörduda esmalt perearsti, uroloogi või naiste puhul naistearsti poole, sest mõningad urineerimishäired võivad olla põhjustatud ka erinevate tupe haiguslike seisundite tõttu.”
Mehed vajadusel võiksid samuti pöörduda perearsti, uroloogi või androloogi poole. “Soovitaksin ka hakata jälgima enda toitumist, tegeleda rohkem füüsilise aktiivsusega, tarbida toidulisandeid apteegi käsimüügist, sest see kõik just tugevdabki organismi kaitsemehhanisme selleks, et inimene saaks tõhusalt ärritajatega võidelda. Tähelepanu peaks pöörama rohkele vedeliku tarbimisele ja ka aluspükste mugavusele ning hügieenile,” juhendas farmatseut.
Abi on käsimüügipreparaatidest
Anton Ojamaa sõnul saab põiepõletikku kindlasti ravida. “Mõnel juhul piisab näiteks käsimüügpreparaatidest: selleks võivad sobida jõhvika baasil valmistatud preparaadid, kuhu lisatakse juurde antioksüdante (Zn, Se, C ja D-vitamiin). Need takistavad bakterite kinnitumist uriiniteedesse, samuti on neil immuunsüsteemi tugevdav ja/või antibakteriaalne toime. Hästi mõjuvad ka erinevad raviteed – näiteks kummel, leesikas ja põldosi. Haiguslikku seisundit leevendavad ka probiootikumid ja rohke vee tarbimine.”
Kui probleem kipub jääma, siis on näidustatud antibiootikumid. “Tiheda mure tõttu peab pöörduma tervise asjaolude täpsustamiseks perearsti poole, kes vajadusel suunab eriarstile,” ütles farmatseut.