01.11.2021
Beebi palaviku alandamisel unusta hanerasv ja teki sisse mässimine
01.11.2021
Beebi või väikelapse haigestumine tekitab ärevust ning vanemad soovivad kiiresti lapse enesetunnet parandada, kuid väikese palavikuga ruttu ravimite järele haarates või last sooja tekki sisse mässides tehakse kasu asemel pigem kahju. Apteeker jagab näpunäiteid, millal beebi palavikku alandama hakata ning missuguseid ravivõtteid selleks kasutada.
Benu Tõrva Keskapteegi proviisor Virge Sokka sõnul on palavik haigusega kaasneva põletiku tunnuseks ning organismi loomulik kaitsereaktsioon haigustekitajate vastu. “Seepärast ei tohiks väikelapse palavikku alandama hakata enne 38,5 kraadi või kui lapsel on silmnähtavalt halb olla,” rõhutab proviisor.
Soojendavad salvid ja teki sisse mässimine tõstavad kehatemperatuuri
Apteeker paneb südamele, et külmetushaiguste puhul levinud soojendavaid salve, näiteks hanerasva, palavikus lapsele peale määrida ei tohiks, kuna need tõstavad kehatemperatuuri veelgi. “Samuti ei tohiks palavikus beebit panna soojalt riidesse ega mässida teki sisse, vaid vastupidi beebi tuleks riietada võimalikult õhukeselt ja kindlasti ära võtta ka mähe ning oluline on anda lapsele piisavalt vedelikku,” õpetab Sokk.
“Kui palavik ei taha alaneda, siis võib last määrida leige veega, vesi peaks olema 36-37 kraadi,” räägib Sokk ning lisab, et varasemalt levinud viinaga ülehõõrumist ta beebide puhul ei soovita. Liskas rõhutab apteeker, et ülehõõrumist ei tohi teha, kui lapsel on külmavärinad või kui käed ja jalad on külmad. “Kui lapsel on käed-jalad jahedad, aga keha väga kuum, siis tekib palavikukrampide oht,” põhjendab Sokk.
Väikelapse puhul tuleb hoolega jälgida ravimi kogust
Proviisor rõhutab, et lapse kasvades ravimiannus suureneb ja seda tuleb alati ravimi andmisel arvestada. “Kui beebi oli palavikus ühe kuu vanuselt ja uuesti viie kuu vanuselt, siis on ravimi annus kindlasti muutunud,” selgitab Sokk ja lisab, et palaviku rohu annus sõltub lapse kehakaalust ning seda tuleb arvesse võtta ka suurema lapse puhul.
“Alla kolme kuusele beebile on palaviku alandamiseks ja valu vaigistamiseks mõeldud küünlad, mis manustatakse päraku kaudu. Beebi pole võimeline tabletti neelama ja seda ei tohiks ka lämbumisohu tõttu beebile anda. Alates kolmandast elukuust saab kasutada ka siirupeid, aga nendel on avatuna väga lühike säilivusaeg,” räägib Sokk lapse vanusele vastavatest ravimivormidest.
Millal tuleks pöörduda arsti poole?
“Kui laps on loid ja kehatemperatuur on üle 40 kraadi või kui kui laps oksendab, hingab raskelt ja kõõksuvalt, lapse nahale tekivad verevalumid või tekivad krambid, siis need on märgid, mil tuleks kutsuda kiirabi,” räägib Sokk haigustunnustest, mis vajavad vältimatut abi ning soovitab kindlasti perearstiga konsulteerida kui palavik on tekkinud alla 3 kuu vanusel imikul, palavikuga kaasnevad kõhu-, selja-, pea- või kõrvavalu või juhul kui palavik püsib rohkem kui 3 päeva.