29.04.2022
Diabeetik, pane tähele: insuliini süstimine ei pea olema ebameeldiv, kui seda tehakse õigesti
29.04.2022
Ehkki levinud eksiarvamuse tõttu on insuliini süstimine valus ja ebamugav, ei vasta see sugugi tõele: kui süstenõela kasutatakse õigesti, ei ole ravimi manustamist üldse tunda. Millest lähtuda sobivaima nõela valikul ning milliseid parameetreid tähelepanelikult jälgida?
Süstenõela pikkus ja läbimõõt on väga olulised
Apteegist sobiva süstenõela valimisel on oluline lähtuda kahest peamisest parameetrist: süstenõela pikkusest ja läbimõõdust. Nimelt on oluline, et süstenõel läbiks nahabarjääri ning ulatuks nahaalusesse rasvkoesse, kuid jätaks selle all asuva lihase puutumata.
Nõela läbimõõdust sõltub omakorda suuresti süstimise valulikkus – mida suurem on läbimõõt, seda suurema tõenäosusega sa seda tunned. Seega annab sobiva pikkuse ja läbimõõduga süstenõel võimaluse manustada ravimit parimal võimalikul viisil, ilma et see diabeetikule liialt ebameeldivusi valmistaks.
Milline nõel on parim?
Süstenõelu leidub küll väga erinevas pikkuses, kuid paljude jaoks võib tulla üllatusena, et pikem nõel ei ole ilmtingimata parim. Nimelt on täiskasvanud inimese naha paksus ligikaudu 1,25–3,25 millimeetrit, lastel aga kuni 2,5 millimeetrit.
Sellest faktist tulenevalt on kõikidel inimestel võimalik süstida insuliini nahaalusesse koesse kõige lühema ehk 4-millimeetrise nõela abil, mis vähendab paljude jaoks ka psühholoogilist mõju süstimisega seotud ärevuse korral – ka kõige lühem ehk 4-millimeetrine nõel on piisavalt pikk, et läbistada nahk ning ulatuda nahaalusesse koesse.
Lühem nõel on ohutum valik nii lastele kui täiskasvanutele, sõltumata vanusest, soost või kehamassiindeksist, ja vähem altim purunemisele, mida tuleb pikemate nõelte puhul näiteks sagedamini ette. Lühemat nõela saavad edukalt kasutada ka ülekaalulised ja rasvunud patsiendid.
Kui aga diabeetik on harjunud pikema nõelaga, leidub apteekides erineva pikkusega (4mm, 6mm või 8mm) NovoFine nõelasid, mis sobivad kõigi pen-süstlitega. Samuti on kõigil nõeltel unikaalne disain, mis takistab nõelal 90-kraadise nurga all läbi murdumast. Nii leiab igaüks endale mugavaima ja parima lahenduse.
Kuidas nõela õigesti kasutada?
Selleks, et insuliini manustamine mööduks viperusteta, on väga oluline, et nõela vahetataks pärast igat kasutuskorda – seda põhjusel, et iga süstimisega kaotab nõel oma teravust. See on ka põhjus, miks nõela mitmekordne kasutamine muudab ravimi manustamise valulikuks.
Mitu korda kasutatud nõelaga põhjustatakse nahale ja selle aluskudedele ebavajalikke traumasid, mistõttu võivad vahel tekkida ka sinikad. Samuti kaasneb nõela mitmekordse kasutamisega lipodüstroofia ja infektsiooni tekkimise oht.
Ka võib nõel minna korduva kasutamise korral umbe, mistõttu võib ravim sootuks süstimata jääda. Jõu kasutamine insuliini süstimisel võib aga lõhkuda lisaks nõelale ka süstevahendi. Seega on igati mõistlik nõela pärast iga kasutuskorda vahetada.
Mõistagi toob nõela ühekordne kasutamine lauale maksumuse küsimuse. Ka sellepärast pole mõtet diabeetikul muretseda: NovoFine nõeltele kehtib haigekassa soodustus, tänu millele on nende kasutamine kõigile taskukohane. Ühtlasi hüvitab haigekassa ka raviarsti poolt kasutamiseks määratud meditsiiniseadmete maksumuse piirhinnast kas 90% või 50% soodusmääraga.
Et igapäevane insuliini manustamine oleks võimalikult mugav ega valmistaks diabeetikule üleliigset segadust, on apteegis saadaval ka korduvkasutatav pen-süstel NovoPen Echo Plus, mis võimaldab süstida lühitoimelist insuliini 0,5 ühiku kaupa ning korraga kuni 30 ühikut.
Pen-süstlil on elektrooniline mälu, mis näitab ja aitab meeles pidada viimati manustatud ühikute hulka ja süstimise aega. Samuti ühildub seade mySugr äpiga, mis võimaldab süstegraafikut ja veresuhkrut veelgi mugavamalt jälgida. Seega on see igati nutikas lahendus, et vältida topeltmanustamist, aidates seeläbi diabeediga paremini sõbraks saada ning üleliigset segadust vältida.