19.09.2022
Diabeetik, pane tähele: päris igasugune magus amps veresuhkru taseme tõstmiseks ei sobi
19.09.2022
Diabeetikul tuleb igapäevaelus teha teadlikke valikuid. Näiteks on väga oluline, et alati leiduks käe ulatuses mõni magus amps või jook, kuna liiga madal veresuhkru tase on diabeetiku tervisele väga ohtlik. Ent mida magusa puhul tähele panna ning kui palju on piisav, räägib BENU apteegi proviisor Jelena Karjagina.
Hüpoglükeemia vajab kiiret reageerimist
Diabeet ehk suhkrutõbi on krooniline ainevahetushäire, mille puhul inimese organism ei tooda piisavalt insuliini või ei suuda seda kasutada. Mõlemal juhul tõuseb inimese veresuhkru tase. “Pidev kõrge veresuhkur ehk hüperglükeemia võib põhjustada organismi kahjustusi nagu veresoonkonna haigused või probleemide silmade, närvide ja neerudega. Seetõttu on oluline hoida veresuhkur normi piires,” ütles ta.
Mõnikord võib veresuhkru tase langeda alla 4 mmol/l ja tekib hüpoglükeemia. Antud seisund vajab Karjagina sõnul kiiret reageerimist. “Hüpoglükeemia võib tekkida erinevatel põhjustel: liiga suur ravimi annus, liiga väike toidu kogus või vahele jäänud toidukord, liiga suur füüsiline koormus, aga ka erinevad haigused,” loetles ta.
Kõik maiustused ja joogid siiski ei sobi
Liiga madala veresuhkru korral on vaja anda inimesele kiiresti imenduvaid süsivesikuid. Siiski päris kõik magusad ampsud või joogid selleks ei sobi. “Eelistatud on glükoositabletid või suhkur – šokolaad või kommid sobivad vähem, kuna šokolaadis sisalduv rasv takistab süsivesikute kiiret imendumist.”
Samuti tekib sageli küsimus, kui suur kogus magusat on veresuhkru taseme tõstmiseks piisav. “Täiskasvanule piisab 3–5 glükoositabletist või suhkrutükist, klaasist puuviljamahlast või 25-grammisest glükoosigeelist. Ent eelnimetatud vahendeid võib kasutada ainult siis, kui haige on teadvusel, kuna teadvuseta haigele peaks kutsuma kiirabi,” toonitas Karjagina.
Hüpoglükeemia korral tekivad diabeetikul reeglina iiveldus, peavalu, higistamine, südamepekslemine, kätevärin jne. “Kui koheselt ei saa magusat anda, võivad tekkida segasus, teadvuse kadu ja krambid,” iseloomustas ta.
Toitu tervislikult ja liigu piisavalt
Ehkki reeglina on diabeedihaiged enda haigusest väga hästi informeeritud, tasub Karjagina puhul siiski põhitõed meelde tuletada ning toonitada järgmist:
- Tervislik ja mitmekesine toidulaud on oluline, sõltumata sellest, kas sul on diabeet või mitte;
- Liigu piisavalt ning veeda aega looduses;
- Vajadusel tegele kehakaalu normaliseerimisega;
- Väga oluline on õige ravimite kasutamine;
- Jälgi veresuhkru taset regulaarselt;
- Oluline on õige jalahooldus, samuti lase regulaarselt kontrollida neerude ja silmade tervist.