20.03.2025
Kas eeterlik õli on tervisele hea? Apteeker: see, et miski on looduslik, ei tähenda, et see oleks ohutu
20.03.2025
Eeterlikud õlid on rahvameditsiinis laialdaselt kasutusel olnud aastasadu, olles inimeste seas eeskätt eelistatud oma loodusliku päritolu tõttu. Siiski hoiatab BENU apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane, et looduslik ei tähenda tingimata kahjutust – valesti kasutades võivad eeterlikud õlid põhjustada ärritust, allergilisi reaktsioone ning tervist hoopis kahjustada.
Miks eeterlikke õlisid kasutatakse?
Eeterlikud õlid on taimedest saadud tugeva spetsiifilise lõhnaga kergesti lenduvad õlikad vedelikud. Kerli Valge-Rebase sõnul on tegemist segudega erinevatest orgaanilistest ühenditest, mida on erinevate omaduste tõttu kasutatud juba pikki aastaid rahvameditsiinis.
“Eeterlike õlisid saab kasutada inhalatsiooniks välispidiselt, sest läbi naha ja limaskestadelt imenduvad nad väga hästi, ent teatud eeterlike õlisid tohib kasutada ka seespidiselt,” ütles proviisor.
Lisaks kasutatakse eeterlikke õlisid aroomiteraapias. “Erinevate õlide puhul on leitud, et need aitavad parandada tuju, unekvaliteeti, leevendavad stressi, ärevust, peavalu, iiveldust. Osadel eeterlikel õlidel on täheldatud ka bakterite-, seente- ja viirustevastast toimet.”
Samuti soovitatakse külmetuse korral tilgutada padjale või madratsile mõni tilk eeterlikku õli, et une ajal inhalatsiooni teha. Kuigi eeterlike õlide kasutusvaldkond on väga lai, rõhutab Kerli Valge-Rebane väga olulist tõde. “Tuleb teadvustada, et tegemist on siiski rahvameditsiiniga, millel ei ole piisavalt kliinilisi uuringuid toimete tõestamiseks.”
Nimelt on aastate jooksul eeterlikke õlisid küll uuritud, kuid sellegipoolest pole nende toimetele raudkindlat vastust leitud. “Pigem piirdutakse väidetega, et see mõjub soodustavalt või võib mõnda probleemi leevendada. Seega on tegemist rahvameditsiinis sajandeid kasutatavate vahenditega, mille puhul ei ole veel kliinilised uuringud üks-ühele positiivset efekti tõestada suutnud. Samas soovitatakse neid õige kasutamise korral nii-öelda toetava vahendina,” rääkis apteeker.
Võivad olla abiks nii seedeprobleemide kui ka lihasvalude korral
Erinevaid eeterlikke õlisid leidub ka apteegis – sagedamini tuntakse apteekri sõnul huvi näiteks teepuu, eukalüpti, lavendli, piparmündi ja apelsini vastu. “Teepuuõlil on täheldatud bakterite-, seente- ja viirusvastast toimet. Kasutust leiab ta naha ja limaskesta põletike korral, vistrike ja akne puhul, samas ka nohu ja lihasvalu puhul.”
Eukalüptiõli põhitoime on proviisori sõnul antiseptiline ning enamasti kasutatakse seda köha leevendamiseks. “Eukalüpt soodustab röga vedeldamist ning on kergelt spasme leevendav vahend. Samas kasutatakse seda ka lihas- ja liigesvalude korral.”
Lavendel leiab kasutust leebelt rahustava ja und soodustava vahendina. “Lavendliõli baasil on olemas käsimüügiravim, mida tasub katsetada ärevuse ja uneprobleemide korral. Ent lavendliõli leiab kasutust ka sääskede peletamisel,” tõi ta välja.
Piparmündiõli aitab erinevate seedetraktiga seotud vaevuste puhul. “Näiteks leevendab see iiveldust, gaase, valu seedesüsteemis ning soodustab seedetegevust ja sapi tööd. Ka apteegi käsimüügis on preparaadid, mis sisaldavad piparmündi või piparmündi ja apteegitilli eeterlike õlisid ning on näidustatud erinevate seedetrakti kaebuste korral.” Apelsiniõli kasutatakse samuti ärevuse, unetuse, aga ka pea-, lihas- ning liigesvalude korral.
Looduslik ei tähenda ohutust
Ehkki eeterlike õlide puhul rõhutatakse sageli nende looduslikku päritolu, juhib apteeker tähelepanu, et looduslik ei tähenda automaatselt, et miski oleks ohutu. “Siinkohal meeldib mulle tuua võrdlust kärbseseenega – tema on ka looduslik, aga kaugel ohutust. Sama võib olla eeterlike õlidega – ka neisse tasub suhtuda siiski teatud ettevaatusega.”
Eeterlike õlisid ei tohi kindlasti kasutada teadaoleva ülitundlikkuse ehk allergia korral. “Ettevaatusega peaksid eeterlikesse õlidesse suhtuma rasedad, aga ka astmaatikud ja kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusega patsiendid. Väikelaste puhul tuleb samuti olla väga ettevaatlik, sest nemad on eeterlike õlide suhtes tundlikumad kui täiskasvanud,” ütles Valge-Rebane.
Seespidiseks kasutamiseks sobivad eeterlikest õlidest pigem vähesed, mistõttu tuleks enne nende manustamist konsulteerida apteekri või arstiga. “Eeterlikud õlid võivad ärritada limaskesti, aga ka seedetrakti. Seetõttu võivad need tekitada iiveldust ning oksendamist. Laste puhul võib eeterlike õlide hooletu hoiustamine või vale kasutamine viia uimasuse, krampide, aga ka südame probleemide tekkimiseni,” sõnas proviisor.