24.03.2023
Kevadväsimus murrab? Vitamiinidest üksi ei pruugi piisata
24.03.2023
Kevad on ametlikult alanud ning ehkki võiks loota, et valgusküllaste päevade tulekuga paraneb ka enesetunne, tunneb enamik meist sageli vastupidist – see viitab sageli paljuräägitud kevadväsimusele, mis annab reeglina märku talve jooksul süvenenud vitamiinipuudusest. Siiski ei pruugi traditsioonilised toidulisandid üksi kevadväsimust minema peletada. Kuid mida siis organismi kevadiseks ärkamiseks ette võtta?
Immuunsüsteem on üks tervik
Selleks, et mõista, kuidas organismi kevadisel perioodil turgutada, tuleb vaadata sõna otseses mõttes inimese sisse: nimelt kaitseb meid kahjulike sissetungijate eest inimese immuunsüsteem ehk keeruline rakkude, kudede ja elundite võrgustik, mis aitab võidelda nii infektsioonide kui ka erinevate haigustekitajatega. Seda aga vaid siis, kui selle süsteemi kõik “hammasrattad” korrapäraselt ja üksteist toetavalt töötavad – vastasel juhul võib immuunsüsteem muutuda üli- või alaaktiivseks, mis võib omakorda viia põletike, allergiate või autoimmuunhäirete väljakujunemiseni.
Selleks, et immuunsüsteemi toetada, müüakse poodides ja apteekides erinevaid toidulisandeid, mis aitavad väidetavalt haigusi ennetada ja immuunsust tugevdada. Siiski tuleb tähele panna, et kõik toidulisandid pole oma toimelt võrdsed ega pruugi meie tervisele piisavat kasu anda – sellest annavad lisaks kevadväsimusele märku ka külmetusnähud, nõrkustunne ja muud viirused, mis vaatamata hoolikale vitamiinikuurile siiski tee inimese organismi leidnud on, põhjustades sageli näiteks palavikku ja erinevaid hingamisteede kaebusi.
Siin jõuamegi tagasi hammasrataste juurde – nimelt on erinevad vitamiinid või toidulisandid suunatud tegelema vaid ühe hammasrattaga, mitte kogu süsteemiga. Seega võib toidulisandi toel paraneda näiteks antikehade või valgete vereliblede tootmine, kuid mitte immuunsüsteem kui tervik, mis tähendab lihtsamalt öeldes, et süsteem lonkab endiselt üht või mõlemat jalga.
Kolm olulist toimet üheskoos
Immuunsüsteemi terviklikuks toetamiseks on olemas parem viis: nimelt leidub meetod, mis ühendab endas kolm erinevat toimet, mis tasakaalustavad immuunsüsteemi, vähendavad põletikku ja võitlevad infektsioonidega.
Kui immunomoduleeriv toime viitab aine võimele reguleerida või muuta immuunsüsteemi vastust erinevatele stiimulitele, tänu millele võivad immunomodulaatorid nii stimuleerida kui ka pärssida immuunsüsteemi teatud osi, siis põletikuvastane toime aitab blokeerida või häirida põletikulisi teid, mis põhjustavad inimesele valu, turset ja punetust. Antibakteriaalne toime omakorda viitab aine võimele pärssida või tappa infektsioone põhjustavaid baktereid, mis omakorda kahjustavad nii terveid kudesid kui ka elundeid.
Et tasakaalustatud immuunsüsteem on parem lahendus kui toidulisandite mõjul üliaktiivseks muutunud või nende puudusel vastupidiselt hoopis väheaktiivne, on BENU apteegis müügil Imunital Shots ehk looduslike koostisosadega toidulisand, milles on kombineeritud kõik kolm kõige tähtsamat immuunsüsteemi tasakaalustavat toimet.
Näiteks muudavad Shiitake ja Reishi ekstrakt immuunsüsteemi töö tõhusamaks, täpsemaks ja kiiremaks, ternespiim vähendab ülemiste hingamisteede infektsioonide ja gripilaadsete episoodide arvu, mesilaspiim suurendab keha vastupidavust ning B6-vitamiin toetab immuunrakkude kasvu ja aktiivsust. Üheskoos tagavad kõik toimeained mitmekülgse immuunsüsteemi toetamise, et “masinavärk” saaks korrektselt töötada.
Et vedelad toidulisandid imenduvad inimese organismis kiiremini kui tablett- või kapselkujul vitamiinid, on nendel selge eelis nii toime kui ka tarvitamise seisukohalt. Vedelikule iseloomulik meeldivalt magus maitse teeb tarvitamise lihtsamaks ka pere noorematele liikmetele, kuna segu on mugav segada ka lemmikjoogi või -jogurti sisse. Seega võivad toidulisandit tarvitada ka üle 3-aastased lapsed, seda üks pisipudel päevas ehk samamoodi nagu täiskasvanud. Samuti ei takista toidulisandi tarvitamine D- ja C-vitamiini võtmist, mis aitavad samuti kevadväsimusele vastu panna.
Küsi toidulisandit lähimast BENU apteegist ning püsi alanud kevadel terve!