16.09.2021
Kuidas toimida, kui veresuhkur on liiga kõrge või madal?
16.09.2021
Inimese veresuhkru tase kõigub pidevalt – pärast iga einet hakkavad söödud süsivesikud seedekulglas lagunema glükoosiks, mis imendub seejärel kiiresti verre. Seega on üsna tavapärane, et näiteks pärast söömist veresuhkru tase tõuseb. Benu veebiapteeker Triin Hirvlaan selgitas, mida teha juhul, kui veresuhkru tase on liiga kõrge või madal.
Veresuhkru kõikumine on normaalne
Veresuhkur kõigub päeva jooksul kõigil inimestel. See on seotud söömise ja inimese pankreasest toodetava insuliiniga. Kui inimene sööb, siis hakkab veresuhkur kiiresti tõusma, sest veres suureneb glükoosisisaldus.
See ongi märguanne pankreasele, kust hakatakse tootma insuliini. “Viimane aitab kehal glükoosi omastada ning seda rakkudesse transportida, et toota inimkehale vajalikku energiat,” selgitas Hirvlaan.
Kui veresuhkrut mõõta, siis hommikune, tühja kõhuga mõõdetud veresuhkur, võiks olla 3,5–6,0 mmol/l. Pärast söömist on normaalne veresuhkru näit kuni 7,8 mmol/l.
Kõrge veresuhkruga kaasnevad mitmed probleemid
Liiga kõrgele veresuhkrule ehk hüperglükeemiale võivad viidata erinevad sümptomid, näiteks pidev janu, suukuivus, väsimus, muutused nägemises (ähmane nägemine), vajadus sagedasti urineerida, nahaprobleemid, peavalu, iiveldus või bakteriaalsed ja seeninfektsioonid.
“Kui veresuhkur on liiga kõrge, siis tuleb pöörduda arstile,” märkis Hirvlaan.
Veresuhkrut saab tõsta süsivesikutega
Liiga madalat veresuhkrut ehk hüpoglükeemiat iseloomustab oksendamine, loid olemine, higistamine, segadusseisund, südamepekslemine ning teadvusekadu. “Hüpoglükeemiat esineb sagedasti ka diabeedihaigetel,” sõnas Hirvlaan. Kui veresuhkur on liiga madal ja inimesel tekib n-ö hädaolukord, siis tuleb veresuhkru tõstmiseks kiiresti midagi süüa.
“Selleks sobib süsivesikuterikas toit nagu komm, küpsis, leib või sai,” tõi Hirvlaan välja. Oluline on lasta toidul suus sulada või hoida seda kauem suus, sest osad süsivesikud hakkavad kiiresti veresuhkrut tõstma läbi suu limaskesta.
Diabeetikutele on spetsiaalsed vitamiinid
“Diabeetikud võiksid kasutada spetsiaalselt neile mõeldud vitamiine,” soovitas Hirvlaan. Nende koostises ei ole nimelt magusaineid ega lisatud suhkruid. Vitamiinide ja mineraalainete koostisesse on valitud mikrotoitained, mis toetavad normaalset veresuhkru taset, silmanägemist ja ainevahetust.
Sellised toidulisandid sisaldavad näiteks kroomi, B-grupi vitamiine, tsinki, seleeni, E-vitamiini ning magneesiumi.