04.12.2024
Kuiva köha vastu rögalahtistiga? Apteeker lükkab selle eksiarvamuse ümber
04.12.2024
Kuiv köha põhjustab palju ebameeldivust ning on sageli väga tüütu ja vastik taluda. Sellisel juhul pöördutakse esmajoones rögalahtistava toimega ravimite suunas, mis justkui võiksid hingamisteedele vajalikku leevendust pakkuda. Ent kas nendest on ikka kuiva köha puhul abi? BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa selgitab.
Köha on tervisemure number üks
Farmatseudi sõnul on köha ja kurguvalu kõige sagedamini esinevad hingamisteede probleemid, millega praegusel perioodil apteeki pöördutakse. “Eriti palju pöördutakse just sügisel ja talvel, kuna viirused levivad piisknakkuse teel ehk ühelt inimeselt teisele väga kiiresti,” sõnas ta.
Kui kergematel juhtudel läheb köha ise mööda, siis köhavastased ravimid ja toidulisandid aitavad protsessi veelgi tõhustada. “Köharavimeid on apteegis palju: on olemas nii looduslikud kui ka sünteetilised köhavastased ravimid. Samuti on neid erineval kujul: siirupeid, veeslahustavaid ja harilikke allaneelatavaid tablette, aga ka imemistablette,” tõi apteeker välja.
Röga saab lahtistada ainult siis, kui köha on limases staadiumis
Apteekri sõnul on üsna tavaline, et köha algab äkitselt ja on väga ärritav ja kuiv, mistõttu kurgus kraabib ja kõditab. Selliseid sümptomeid põhjustavad just viirused, sest ülemiste hingamisteede limaskest muutub viiruste toimel kuivaks.
Kuiva köha puhul pööratakse pilk sageli rögalahtistava toimega preparaatide suunas, mis moodustavad farmatseudi sõnul apteegis müüdavatest köharavimitest lõviosa. “Niisugused ravimid aitavad vedeldada sitket lima hingamisteedes ja lasevad seda kergemini välja köhida koos köha põhjustavate pisikutega,” selgitas ta.
Küll aga tuleb apteekri sõnul rõhutada, et röga lahtistada saab ainult siis, kui köha on juba rögane ehk limases staadiumis. “Kuiva köha on üsna raske vedelaks muuta. Selleks, et röga paremini lahtistada, on vaja teha inhalatsioone, soojendada rinda pipraplaastritega või määrida hanerasva, aga viimaseid võtteid tuleks kasutada vaid siis, kui palavikku ei ole.”
Kuid on ka olemas köhimist takistavad ravimid, mis pärsivad köhimise ajutiselt. “Niisugune ravim on vajalik neile, kes köhib kuivalt väga pikalt korraga. Kui köha on absoluutselt kuiv, võib ka köha pärssivaid ravimeid kasutada, aga mitte üle 3–7 päeva järjest. Selleks võib kasutada Islandi sambliku (käokõrva), dekstrometorfaani või okseladiini baasil valmistatud ravimeid. Muuhulgas soovitaksin juua rohkelt sooja taimeteed ja vett, kuna hingamisvaevuste korral need aitavad tervenemisele kaasa.”
Ragiseva köha korral aitab karbotsüsteiin
Kui köha on muutunud juba ragisevaks, soovitab Anton Ojamaa karbotsüsteiini* ehk sünteetilise toimeainega rögalahtistavat ravimit. “Karbotsüsteiin muudab kleepuvat ja tihket bronhis leiduvat sekreeti vedelamaks ning aitab selle paremini välja saada. Kuna koos väljaköhitava limaga tulevad välja ka haiguse põhjustajad, siis on see protsess väga oluline: organism vajab meie abi.”
Rögalahtistavate preparaatide kasutamisel tuleks ettevaatlik olla alla 5-aastaste laste puhul. “Laste lihased ei ole veel piisavalt tugevad, et efektiivselt rögalahtistitega tekitatud röga välja köhida. Kasutada võiks piiratud päevi ja pigem looduslikke vahendeid: hanerasva, eeterlike õlidega rinnasalve ja naturaalseid siirupeid,” tõi ta välja.
Kui köha on kestnud kauem kui paar nädalat ja/või palavik üle nädala, hingata on raske või on kuulda hingamises kahinat, siis sellisel juhul on vaja kindlasti pöörduda arsti poole. Kuivõrd köha võib tekkida nii viiruste kui ka bakterite toimel, võivad need mõnikord viia ka põletiku tekkeni. “Põletik hingamisteedes võib omakorda areneda kopsupõletikuks, mis on väga tõsine olukord,” sõnas Ojamaa.
*Tähelepanu! Tegemist on ravimiga. Enne ravimi tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.