05.08.2022
Külmetus ei hüüa tulles: mida teha, kui jäid suvel ootamatult haigeks?
05.08.2022
Ehkki nohu ja köhaga ollakse reeglina kimpus just külmemal perioodil, pole harv juhus, et ka suvel võib külmetust esineda. Mis seda põhjustab ning kuidas külmetusest soojade suvepäevade ajal kiiresti lahti saada, räägib BENU apteegi proviisor Virge Sokk.
Konditsioneeri kiputakse liiga agaralt kasutama
Sokk kinnitab, et kõige levinum põhjus, miks inimesed suvekuudel külmetushaiguste küüsi langevad, on konditsioneeri kasutamine. “Kuna väga paljudes kodudes ja kontorites on olemas konditsioneerid, samuti autodes, siis kipuvad inimesed nende temperatuuri väga madalaks reguleerima, et saada palavale ilmale leevendust,” selgitas ta.
Ehkki konditsioneer pakub mõnusat jahutust, võiks see proviisori soovitusel olla reguleeritud sellisele temperatuurile, et toas või autos ei oleks külm, vaid veidi jahedam kui õues. “Kindlasti ei tohiks temperatuur olla madalam kui 22 kraadi,” lisas ta.
Laste puhul aga kipub külmetuse sagedaseks põhjuseks olema hoopis külm suplusvesi. “Ujumise puhul tuleks jälgida keha reaktsiooni: kui tundub, et vesi on jahe ning lapse hambad kipuvad juba plagisema, tuleks veest välja tulla ja keha soojendada.”
Kuidas külmetust ravida?
Suvise külmetuse ravi on proviisori sõnul sarnane jahedama perioodi külmetushaiguse omale: ravida tuleb sümptomeid ehk kurguvalu, köha ja palavikku.
Kindlasti ei tohiks palavikuga kuuma päikese kätte minna, kuna enesetunne võib seetõttu veelgi halveneda. “Keha peab niigi nägema vaeva, et temperatuuri korrigeerida ja palavas keskkonnas on see eriti raske,” ütles Sokk.
Samuti on proviisori sõnul väga oluline tarbida suures koguses vedelikku. “Kindlasti tuleks riietuda vastavalt ilmaoludele. Väga palavaga on oht saada higisele kehale külma tuult ning samuti kiiresti haigestuda,” märkis ta.