14.11.2024
Lapse kõht valutab: apteeker annab nõu, millal tuleks otsida arstiabi
14.11.2024
Kõhuvalu on laste puhul üks enamlevinud tervisemuresid, mis tekitab ebamugavust ja halba enesetunnet. Kuidas kõhuvalu korral kätuda ning millal tuleks abi otsida, selgitab BENU apteegi proviisor Jelena Karjagina.
Kõhuvalul on väga palju erinevaid põhjuseid
Proviisor Jelena Karjagina kinnitab, et kõhuvalu on lapseeas tavaline tervisemure. Imikutel on sagedaseimaks kõhuvalu põhjuseks kogunenud kõhugaasid ehk koolikud. Samas võib imikutel esineda ka ülakõhuvalu. “Imikute ülakõhuvalu võib põhjustada gastroösofagaalne refluks ehk maosisu tagasiheide söögitorusse, mis tekib söögitoru sulgemismehhanismide või seedetrakti motoorika ebaküpsuse tõttu,” selgitas ta.
Vanematel lastel võib kõhuvalu põhjuseks olla nn kõhugripp ehk erinevad viiruslikud haigused (noro-, rota- või adenoviirus) ja sooleparasiidid. Toidumürgituse, toidutalumatuse, kõhukinnisuse ja põiepõletiku üheks sümptomiks on samuti kõhuvalu.
Karjagina sõnul võib kõhuvalusid põhjustada ka ebatervislik ja vale toitumine – näiteks sööb laps korraga liiga palju, tarbib gaseeritud jooke või rasvast toitu. “Kõhuvalu võib tekitada ka emotsionaalne pinge, seda eeskätt tundlikematel ja emotsionaalsematel lastel ning olla põhjustatud probleemidest lasteaias või koolis, aga ka näiteks ärevusest enne pingelist sündmust, näiteks kontrolltööd või eksamit,” tõi ta välja.
Millal otsida arstiabi?
Lapse kõhuvalu puhul tuleb sageli ette, et väikesed lapsed ei oska valu iseloomu ega konkreetsemat piirkonda kirjeldada. Siiski tuleks proovida välja uurida, kus võib olla valu põhjus ning kui tugev see on. “Proovige koos lapsega meenutada, kas ta sõi mingit toitu, kas juhtus midagi, mis valu põhjustada võiks või kas tal iiveldab. Kindlasti võiks kontrollida ka kehatemperatuuri,” juhendas proviisor.
Kui laps kaebab valu nabapiirkonnas või paremal alakõhus ning lisaks sellele esinevad palavik ja seedimishäired, võib see teinekord viidata ka pimesoolepõletikule. “Probleem on aga selles, et lapsed ei oska alati enda sümptomeid selgitada. Kui väikestel lastel tekib oksendamine, kõhupuhitus või kõht muutub väga tundlikuks, tasuks kindlasti arsti juurde pöörduda.”
Kui aga lapsel on väga tugev kõhuvalu, mis ei möödu, laps keeldub söögist ja joogist, on sundasendis, ei suuda magama jääda, on jõuetu või lisaks kõhuvalule tekib oksendamine või verine väljaheide, tuleks pöörduda viivitamatult haiglasse.
Kuidas kõhuvalu leevendada?
Kõhuvalu leevendamiseks on apteekri sõnul erinevaid võimalusi. “Imikute koolikute korral võiks alustada simetikooni sisaldavatest tilkadest – apteegis on olemas nii tilgutamiseks kui ka pipetiga variandid. Kui sellest abi ei ole, võib proovida laktaasensüümi või probiootikumi tilku,” sõnas ta.
Kõhukinnisuse korral on oluline dieet, piisav kiudainete ja vedeliku tarbimine, liikumine ja potirežiim. “Kui sellest abi ei ole, võib pöörduda apteekri poole, et leida sobiv lahtistav preparaat või mikroklistiir. Kõhuviiruse korral on oluline kaotatud vedeliku asendamine. Selleks on olemas spetsiaalne soolade segu, mida tuleb lahustada vees ja tarbida vastavalt lapse kehakaalule,” sõnas Jelena Karjagina.