04.01.2022
Levinud eksiarvamused D-vitamiini kohta, mis tegelikult tõele ei vasta
04.01.2022
Ehkki D-vitamiini vajalikkusest räägitakse palju, leidub selle tarvitamise kohta ka hulganisti eksiarvamusi. Mis annab märku D-vitamiini puudusest ning millised väited on sageli ekslikud, selgitab BENU veebiapteeker Triin Hirvlaan.
Kas D-vitamiin aitab ära hoida nakatumist koroonaviirusesse?
Hirvlaane sõnul esineb D-vitamiini kohta tõepoolest erinevaid eksiarvamusi. “Näiteks arvatakse, et lapsed, kes saavad rinnapiima, ei pea D-vitamiini juurde saama. Euroopa lastearstid peavad vitamiinivaeguse riskirühmaks aga just rinnapiimatoidul olevaid imikuid, seda põhjusel, et rinnapiim ei sisalda D-vitamiini piisavas koguses, tagamaks beebidele vajaliku kaltsiumi ainevahetuse,” selgitas ta.
“Seetõttu tulebki vastsündinutele alates 4.–5. elupäevast anda 10 μg ehk 400 IU D-vitamiini päevas juurde,” lisas veebiapteeker.
Samuti on levinud eksiarvamus, nagu aitaks just D-vitamiin ära hoida koroonaviirusesse või teistesse viirustesse nakatumist. “Tegelikult puuduvad kliinilised uuringud, mis annaksid põhjuse väita, et D-vitamiin mängib olulist rolli koroonaviirusesse nakatumisel või selle kulgemisel kehas,” rääkis ta.
Sellegipoolest toetab D-vitamiin inimese immuunsüsteemi. “Seetõttu soovitatakse seda kindlasti võtta ka viirushaiguste perioodil, eriti kuna viirushaiguste aeg langeb kokku kõige pimedama ajaga Eestis,” märkis Hirvlaan.
D-vitamiin kaitseb erinevate tervisemurede eest
Reeglina annavad D-vitamiini puudujäägist organismis märku väsimustunne, probleemid naha, juuste, küünte, luude ja hammastega, aga ka liigeste mured. “Kui D-vitamiini puudus on suur, siis võivad luud muutuda õhukeseks, rabedaks või moonduda,” selgitas ta.
Lastel hoiab D-vitamiin ära rahhiidi. “See on haigus, mille korral organismi kaltsiumi- ja fosforisisaldus väheneb, luud muutuvad pehmeks ja kõverduvad,” sõnas Hirvlaan.
Sarnaselt lastele ohustab suur D-vitamiini vaegus ka täiskasvanuid. “Täiskasvanutel aitab piisav D-vitamiini tase ära hoida osteomalaatsiat ehk haigust, mille korral on luudes kaltsiumivaegus ning need muutuvad pehmeks ja painduvaks ning kõverduvad,” rääkis veebiapteeker.
Lisaks aitab D-vitamiin koos kaltsiumiga eakaid osteoporoosi eest kaitsta.
Kuidas D-vitamiini taset mõõta?
Et veenduda, kas inimesel on D-vitamiini puudus või mingist muust probleemist tingitud vaevused, tuleks mõõta D-vitamiini kogust vereseerumis. “Seda saab teha alates 8. eluaastast apteegis, perearstikeskustes ja erakliinikutes. Beebidel ja väikelastel mõõdab D-vitamiini taset perearst või lastearst,” juhendas Hirvlaan.
Sageli võib ka juhtuda, et D-vitamiini võetakse isegi liiga palju. See aga võib omakorda mõjutada kaltsiumi ainevahetust.
“Võib juhtuda, et kaltsiumi tase veres tõuseb liiga kõrgeks ja tekib hüperkaltseemia. See omakorda tekitab iiveldust, oksendamist, nõrkust ja sagedast urineerimist. Samuti võib liiga palju D-vitamiini kahjustada neere ja põhjustada luuvalu,” rääkis Hirvlaan.