05.02.2025
Mida teha, kui hääl on ära? Apteeker: inimesed kipuvad tegema üht suurt viga
05.02.2025
BENU apteegi farmatseudi Helina Kivi sõnul võib hääl ära kaduda põletiku või ülekoormuse tõttu. Kuigi kurgu limaskestade ja häälepaelte taastumist toetavaid preparaate leidub apteegis palju, teevad inimesed sageli igapäevaelus vigu, mis võivad paranemisprotsessi hoopis pikendada.
Miks muutub hääl kähedaks?
Hääl võib muutuda kähedaks või sootuks kaduda erinevatel põhjustel. Kõige levinum on farmatseudi sõnul larüngiit ehk kõripõletik – nimelt tekib kõripiirkonnas häälepaelte ja limaskesta turse. “See võib olla seotud nohu, gripi või kurguvalu infektsioonidega. Samas võivad ka bronhiit või kopsupõletik häält mõjutada,” lisas ta.
Üks sage põhjus, miks hääl ootamatult kaob, on ka häälepaelte ülekoormus, mis tekib pikema aja jooksul valju rääkimise, karjumise või laulmise tagajärjel. “Samuti võivad mõned maohaigused põhjustada maohappe sattumist kõripiirkonda, ärritades häälepaelu ja põhjustades kähedust. Lisaks võivad kaebusi põhjustada erinevad allergiad, suitsetamine ja teatud terviseprobleemid nagu kilpnäärme alatalitlus või häälepaelte healoomulised moodustised,” tõi ta välja.
Sosistamine teeb hoopis karuteene
Häälekäheduse korral tuleks farmatseudi sõnul võimaldada neile taastumist ning jälgida hoolikalt, et häälepaelu veel rohkem ei kahjustataks. “Häälepaeltele tuleb anda palju puhkust. Seega võiks vältida rääkimist nii palju kui võimalik, kuna häälepaelte liigne kasutamine ärritab ja pikendab paranemisaega.”
Ehkki inimesed kipuvad sageli arvama, et sosistamine on hea lahendus, nõuab see tegelikult häälepaeltelt ebatavalist pingutust. Seetõttu tuleks seda igal juhul vältida. “Sosistamisel suruvad häälepaelad ebaloomulikult kokku, mis võib ärritust ja turset suurendada. Kui rääkimine on hädavajalik, siis räägi vaikselt ja rahulikult loomuliku häälega, ilma pingutuseta.”
Kuna kurk ja limaskestad vajavad palju niisutust, tuleks palju tarbida vedelikku, näiteks soojemat vett, teed või mett sisaldavaid jooke. “Kindlasti tuleks vältida liiga kuuma vedeliku tarbimist ning kofeiini ja alkoholi, mis kuivatavad limaskesta, ja suitsetamist, kuna see süvendab limaskesta ärritust,” rõhutas Kivi.
Apteegist leiab kaebustele leevendust
Farmatseudi sõnul on kõige tähtsam kurgu limaskesti niisutada, kuna see annab eeldused hääle paranemiseks – selleks on apteegis olemas erinevad siirupid, losengid ja spreid. Ent millise kasuks tuleks valik teha?
“Hüaluroonhapet sisaldavad kurgutabletid on väga head, kuna need moodustavad suu ja kurgu limaskestale hüdrogeelkompleksi ehk kaitsekihi, mis takisab haigustekitajatel organismi tungimast ning kiirendab kurgu limaskesta paranemist. Samuti on sellistel tablettidel kerge kihisev efekt, mis suurendab sülje eritumist ja niisutab limaskesti,” selgitas ta.
Väga hästi mõjuvad ka Islandi käokõrva sisaldavad siirupid ja losengid, mis sobivad nii häälekäheduse kui ka tihti sellega kaasneva ärritusköha leevendamiseks. “Islandi käokõrvas sisalduvad limaained katavad palsamina kurgu limaskesta, mis kaitseb kuiva ja saastunud õhu eest. Tänu sellele terveneb limaskest kiiremini ning normaalne kaitsevõime taastub.”
Lisaks sobivad kasutamiseks erinevad õlisisaldusega spreid, mis pehmendavavad ja niisutavad ning leevendavad ärritust. Samuti on hääle taastamisel abi inhalaatorist. “Auru sissehingamine on üks kõige lihtsam ja tõhusam protseduur külmetushaiguste ja hingamisteede haiguste raviks. Seda soovitan mina alati, ükskõik, mis külmetushaigus kimbutab, kuna aur niisutab limaskesti ja vähendab põletikku,” sõnas farmatseut.
Häälekäheduse meelespea:
- tarbi palju vedelikku, olgu selleks soe tee, tavaline vesi või kanapuljong. Väldi kuumade jookide joomist, kuna need võivad põletikku süvendada;
- põletikku ja ärritust leevendavad hästi mesi ja ingver;
- niisuta toaõhku, kasuta õhuniisutajat või riputa radiaatori lähedale niiske rätik;
- tarbi C-vitamiini ja tsinki, mida leidub palju värsketes puuviljades (apelsinid, sidrun, kiivi), või küsi toidulisandeid apteegist.