28.04.2023
Mida teha, kui valutav liiges segab elamist?
28.04.2023
Kevadeti sagenevad inimeste kaebused seoses valutavate liigestega – kui enamasti on apteeki ja arsti poole pöördujateks vanemad inimesed, siis teinekord võib valutav liiges segada ka noore inimese igapäevaelu. Mida valutava liigese korral ette võtta ja millest oleks valu leevendamisel abi, selgitab BENU apteegi proviisor Jelena Karjagina.
Liigesvalul võib olla palju põhjuseid
Karjagina sõnul pöördutakse kõige enam apteeki just valutava põlve, käe või selja tõttu ning enamasti on pöördujateks just vanemad inimesed. Sellel on tema sõnul kindel põhjus. “Artroos on levinuim liigeste haigus täiskasvanute seas, mida iseloomustab kõhre aeglane kulumine, mille tõttu tekib valu ja jäikus.”
Artroos võib puudutada kõiki liigeseid, kuid enamasti on haaratud põlved, lülisammas, puusad või käelabad. “Ka mõnes teises liigeses võib tekkida artroos, kui see on elu jooksul saanud suuremat koormust,” lisas ta.
Veel üks põhjus, miks liiges valutada võib, on põletik. Siin esineb lisaks valule ka paistetus, punetus, liigeste jäikus ja liikuvuse vähenemine, samuti võib liiges muutuda tulitavaks. “Põletik võib tekkida ühes liigeseses – näiteks algab podagra sageli suure varba põhiliigesest –, aga ka mitmes liigeses (oligo- ja polüartriit).”
Põhjused, miks üks või teine haigus tekib, võivad Karjagina sõnul olla väga erinevad. “Podagra on ainevahetushäire ja seotud suurel määral inimese elustiiliga. Valu põhjustavad liigesesse kogunenud kusihappe kristallid. Artriidil on aga erinevaid vorme ning nende põhjused ei ole päris selged,” rääkis ta. Samas võib liigesepõletik olla ka bakteriaalne või olla tingitud traumadest ja ülekoormusest.
Kuidas valu leevendada?
Ent kuidas liigesvalu leevendada? Siin tulebki mängu põhjus, miks valu tekkinud on – näiteks on traumade ja ülekoormuse korral oluline anda liigesele rahu. “Võib kasutada jahutavaid geele ja spreid ning esimestel päevadel tarvitada valuvaigistavaid tablette nagu ibuprofeen, kui just vastunäidustusi pole,” selgitas proviisor. Tuleb aga tähele panna, et valu- ja põletikuvastased geelid ja salvid on reeglina aeglase toimega ning vajavad päevi enne, kui inimene selle toimet tunneb.
Podagra puhul on oluline pöörduda arsti poole, kes kirjutab vajadusel välja retseptiravimi. “Mõningat leevendust võivad pakkuda käsimüügi põletiku- ja valuvaigistavad preparaadid, kuid arsti ülevaatus on siiski vajalik,” sõnas ta.
Põletiku korral on samuti tarvis arsti ülevaatust. “Kuni arsti külastuseni saab kasutada põletikuvastaseid tablette ja geele, jahutavaid salve ja kompresse. Ägeda põletiku korral füüsiline koormus ei ole väga sobiv, liiges vajab pigem rahu,” lisas Karjagina.
Mõned liigesepõletiku vormid võivad proviisori sõnul olla krooniline kuluga. “Mõõdukas füüsiline koormus sobib siis, kui põletikuline protsess on kontrolli all.”
Artroosi korral on seevastu oluline liikumine ja taastusravi, mis peaks algama juba varajases faasis. “Valu korral võib kasutada valu- ja põletikuvastaseid suukaudseid preparaate ja pealemääritavaid geele ja salve. Abi võib olla kondroprotektoritest – need on toidulisandid, mis pidurdavad kõhre kulumist. Näiteks sobib selleks glükosamiin koos kondroitiini, kollageeni, hüaluroonhappega. Samuti on olulisel kohal ka oomega-3-rasvhapped,” soovitas ta.
Toidulisandite toime on aga aeglane ning kergendust võib tunda alles pärast 2–3-kuulist kasutamist, kuid kuur võib ühtekokku kesta aasta-kaks.
Arsti poole tuleb Karjagina sõnul pöörduda siis, kui liiges on punane, tuline ja turses ning valutab, samuti ka siis, kui turses on suur varvas või valu kestab kauem kui 2–3 nädalat.