05.11.2024
Millised vitamiinid on kasulikud just meestele? Apteeker selgitab
05.11.2024
Ehkki paljud tervisemured hiilivad ligi tasapisi, ei tohiks neid kindlasti tähelepanuta jätta, kuna arstivisiidi edasilükkamine võib kaebusi ainult juurde tekitada. BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa paneb südamele, et Eesti mehed võiksid küll regulaarselt arsti külastada, ent kindlasti tasub nõu pidada ka apteekriga.
Ära lükka tervisemuresid edasi
Farmatseudi sõnul vastab tõele, et mehed kipuvad tervisega seotud muresid edasi lükkama ning reageerivad segeli alles siis, kui on juba liiga hilja. “Kuigi ainult perearst saab teha teatud analüüse ja vajadusel suunata eriarsti vastuvõtule täpsustavate uuringute jaoks, siis iga mees võiks pöörduda ka apteeki, et saada kasvõi esialgset konsultatsiooni või soovitusi,” sõnas ta.
Kuivõrd mehe organism on geneetiliselt tugev ja vastupidav, kipub igapäevaelu siiski sageli olema kiire ja stressirohke, mõjutades seeläbi ka tervist ja vastupidavust. “Seetõttu tuleks kindlasti regulaarselt külastada arsti ning teha vajalikke analüüse. Kindlasti on alates 40. eluaastast vajalik pöörata suuremat tähelepanu eesnäärme seisundile: kui tunned, et viimasel ajal on tekkinud alakõhtu pakitsustunne või koguni valu, esineb urineerimishäireid või valu urineerimisel, siis kindlasti tuleks sellest perearstile kohe teada anda,” tõi ta näite.
Vitamiinid ja mineraalained meestele
Ehkki vitamiinid kõiki terviseprobleeme ei lahenda, võib toetusmeetmetest olla abi näiteks siis, kui mure puudutab näiteks kõrget vererõhku või eesnäärmega seotud vaevusi. “Apteegis on olemas erinevad multivitamiinide kompleksid, mis on grupeeritud vajadustele vastavalt. Näiteks sportlikule mehele mõeldud vitamiinid sisaldavad rohkem energiat andvaid vitamiine, aminohappeid ja muid toidulisandeid, et tõsta mehe sooritusvõimet.”
Milliseid vitamiine ja mineraalaineid vajab mees?
Apteeker Anton Ojamaa toob välja olulisimad:
D-vitamiin, seleen, tsink jt antioksüdandid – immuunsüsteemile, eesnäärmele;
Magneesium ja kaalium, B-grupi vitamiinid, Q-10, vähesele määral kuldjuure ekstrakti – energiataseme tõstmiseks ja lihaste tööks;
Oomega-3 (-6, -9), letsitiini toidulisandid – südameveresoonkonna tervisele, mälule ja kolesterooli ainevahetusele;
Glükoosamiin, kondroitiin – vajadusel, et toetada liigeseid;
Aminohapped nagu näiteks L-karnitiin, maca ekstrakti – jõudlusele, vitaalsusele ja kehalisele ning seksuaalsele võimekusele;
Alfa-lipoehape, kaneel, kroom – veresuhkru ainevahetusele.
Harilik meestele mõeldud vitamiinikompleks on loodud neile, kes aktiivselt füüsilise koormusega ei tegele, kuid soovivad organismi siiski toetada. “Samas on ka olemas eakale mehele mõeldud kompleksvitamiinid, mille puhul on arvestatud ealiste muutustega ja lisatud need ained, mis toetavad just eesnäärme tööd,” märkis ta. Küll aga ei asenda ükski vitamiin tervislikke eluviise, sealhulgas mitmekülgset toitumist, regulaarset liikumist ja kahjulikest harjumustest loobumist.
Mõningad meestele mõeldud toidulisandid sisaldavad ainulaadseid kasulikke aineid, mida naistele mõeldud preparaatides tavaliselt sees ei ole – näiteks tugev antioksüdant lükopeen. “Kompleksvitamiinides sisalduvaid toimeaineid saab soovi korral ka eraldi tarvitada. Sõltuvalt eluviisist ja mehe vanusest leidub kindlasti midagi, mille abil mehe tervist turgutada ja toetada.”
Samuti saab apteekides teha teatud terviseanalüüse: näiteks määrata kolesterooli, veresuhkru või raua taset või mõõta vererõhku. “See kõik annab parema ülevaade tervisest ja selle baasil saab apteeker ka täiendavaid soovitusi anda,” soovitas Ojamaa.