21.04.2022
Oluline teada: milliseid vitamiine on vaja tarvitada diabeetikul?
21.04.2022
Diabeet põhjustab organismis süsivesikute, rasvade ning valkude ainevahetusega seotud häireid, mistõttu võib diabeetikul tekkida puudus paljudest elutähtsatest vitamiinidest. Milliseid vitamiine võiks diabeetik tarvitada ning milleks neid vaja on?
B1-vitamiini puudust esineb pea kõigil diabeetikutel
Üks olulisemaid vitamiine, mille puudust esineb teadlaste hinnangul koguni 75% diabeetikutest, on B1-vitamiin ehk tiamiin, mis hoolitseb meie organismis närvisüsteemi, lihaste ning südame normaalse funktsioneerimise, aga ka näiteks rasvade ja süsivesikute normaalse ainevahetuse tagamise eest. Selle vitamiini puudust esineb diabeetikutel enim just kõrgenenud veresuhkru taseme tõttu, mistõttu ei piisa organismile enam toiduga saadavast B1-vitamiinist.
B1-vitamiini puudus võib väljenduda mitmel erineval moel: näiteks võivad tekkida häired aju töös, mis omakorda põhjustab mälu nõrgenemist, töövõime langust, koordinatsioonihäireid ja kestvat väsimustunnet. Samuti võib tiamiinipuudus põhjustada surinat kätes või jalgades, säärelihaste krampe või ebamääraseid valusid jäsemetes.
Vesilahustuvale vitamiinile pakub alternatiivi rasvlahustuv variant
Siiski ei pruugi organism B1-vitamiini omastada piisavas või vajalikus koguses, mis tähendab, et tarvis on paremini toimivaid lahendusi. Siin tuleb mängu benfotiamiin ehk B1-vitamiini rasvlahustuv analoog, mis imendub tiamiinist ehk vesilahustuvast vitamiinist koguni viis korda paremini, pärast mida muundatakse benfotiamiin organismis B1-vitamiiniks. Seetõttu soovitavad raviarstid diabeetikutele sageli tiamiini asemel just benfotiamiini.
Benfotiamiini tarvitamiseks pole ilmtingimata vaja retseptiravimit. Benfogamma* (Toimeaine: benfotiamiin; näidustus: vitamiin B1 vaeguse ravi täiskasvanutel. *Tegemist on ravimiga. Enne ravimi tarvitamist lugege tähelepanelikult pakendis olevat infolehte. Kaebuste püsimise korral või ravimi kõrvaltoimete tekkimisel pidage nõu arsti või apteekriga.) on ainuke benfotiamiini sisaldav ravim, mida müüakse Eesti apteekides käsimüügipreparaadina. Toime saavutamiseks tuleb benfotiamiini võtta regulaarselt pikema ajaperioodi jooksul ehk vähemalt 2 kuud. Täpsema igapäevase koguse osas oskab nõu anda apteeker või raviarst.
Peotäis vitamiine pole ainus lahendus
Ent lisaks B1-vitamiinile vajab diabeetik tavapärasest enam ka teisi B-grupi vitamiine, mis süsivesikute ainevahetust parandaksid ning veresooni ja närvirakke erinevate laastavate kahjustuste eest kaitseksid. Ühtlasi täheldatakse diabeetikutel sageli ka biotiinipuudust, millel on organismis täita väga oluline roll: nimelt osaleb biotiin glükoosi muutmisel glükogeeniks, aidates seeläbi alandada veresuhkru taset.
Et veresuhkru taseme kõrgenemine võib põhjustada oksüdatiivset stressi, on organismil tarvis suuremas koguses antioksüdante. Selle töö teevad ära C-, E- ja A-vitamiinid, mis on võimsad antioksüdandid ja kaitsevad ühtlasi ka meie rakke.
Kuid lisaks eelpool mainitud vitamiinidele on väga oluline roll täita erinevatel mikroelementidel, millest tähtsaimad on diabeetiku jaoks tsink ja kroom. Nimelt osaleb tsink väga paljude ensüümide töös, kroom omakorda aitab hoida normaalset glükoosi taset.
Seega on nimekiri erinevatest vajalikest vitamiinidest ja ainetest väga pikk. Siiski ei pea kõiki vajalikke preparaate ostma eraldi – selleks, et peotäie vitamiinide ja mikroelementide neelamist vältida, on diabeetikute jaoks loodud spetsiaalne vitamiinipreparaat, mis sisaldab kõiki eespool mainitud vitamiine ja mikroelemente.
Diabetiker-Vitamine sobib kasutamiseks nii täiskasvanutele ja noorukitele, sealhulgas ka tervetele inimestele, kellel eelmainitud vitamiinide või mikroelementide puudust esineda võib. Üks tablett päevas rahuldab tõhusalt organismi suurenenud vitamiinivajaduse ning aitab eeskätt tõhusalt parandada diabeetiku tervist ja heaolu.
Lisaks vajalike vitamiinide tarvitamisele on ülioluline toituda tervislikult, käia jalutuskäikudel ja teha mõõdukalt trenni – kõike selleks, et diabeetik saaks elada täisväärtuslikku ja stabiilset elu. Terves kehas püsib terve ka vaim!