26.01.2023
Pane kõrva taha: vitamiinid ja mineraalained, mis aitavad talvel tervist hoida
26.01.2023
Temperatuuri alanemise, vähese päikesevalguse ning paljude muude tegurite tõttu suureneb talvisel hooajal inimese immuunsüsteemile tekitatav stress ja pinge – selle tõestuseks on erinevate viiruste levik, sealhulgas koroonaviirusesse ja grippi haigestumise tõus. Kuidas end viiruste eest kaitsta ning millist rolli mängivad siin erinevad vitamiinid, mineraalained ja toidulisandid, räägib BENU apteegi proviisor Marget Raukas.
Vitamiinipuuduse põhjuseid võib olla mitu
Raukase sõnul on paratamatu, et detsembrist märtsini suureneb erinevatesse viirushaigustesse haigestumine. “Haiguste ärahoidmiseks on esmased ettevaatusabinõud sagedane kätepesu ning maski kandmine, samuti siseruumide ventileerimine ehk õhutamine. Samas on soovitav kaaluda talviste vitamiinide lisamist oma toidusedelisse,” soovitas ta.
Et talvisel ajal võib inimestel esineda vitamiinipuudust, on see Raukase sõnul enamasti põhjustatud ühekülgsest toitumisest. Samuti võib mõne vitamiini või mineraalaine puudus tekkida pärast kurnavaid haigusi või pideva intensiivse koormuse tagajärjel. Mis aga vitamiinipuudusest märku annab?
“Üldised sümptomid on väsimus, nõrkus, sage haigestumine, meeleolumuutused, halb uni ning naha ja juuste halb seisukord, mis võib viia vitamiini puuduste haiguslike tüsistusteni,” loetles ta.
Parim ja täpsem viis vitamiinipuuduse hindamiseks on vereanalüüs, aga laboratoorselt teostatakse vaid folaatide, ferritiini, B12 ja D-vitamiini ning kaltsiumi määramist. Teised vitamiinipuudusele viitavad sümptomid on väljendatavad konkreetse vitamiini vaegusega.
Talvehooajaks jagub viis soovitust
Proviisori sõnul on peamised vitamiinid, mineraalid ja toidulisandid, mis aitavad talvisel hooajal inimestel oma tervist hoida ja kaitsta, järgmised:
B-vitamiinide kompleks – sellesse kuuluvad B1 (tiamiin), B2 (riboflaviin), B3 (niatsiin), B5 (pantoteenhape), B6 (püridoksiin), B7 (biotiin), B8 (inositool), B9 (foolhape), B12 (kobalamiin) vitamiinid, mis omavad kõik oma funktsiooni, kuid toetavad ühiselt rakkude ainevahetust. “B-vitamiinidega on oht allergia tekkeks, seega tuleb sellega arvestada,” lisas ta.
C-vitamiin (askorbiinhape) on tuntud kui antioksüdant, kaitstes organismi vabade radikaalide eest, mis kahjustavad rakumembraane ning põhjustavad ahelreaktsioonina organismile oksüdatiivse stressi. “Viimane on normaalses olekus kaitsereaktsioon, aga kestev oksüdatiivne stress süvendab vananemist ja mitmesuguseid kroonilisi haigusi. C-vitamiin võib tundliku maoga inimestele ärritav olla – sellisel juhul on soovitav tarvitada C-vitamiini pika vabanemisega kapsli vormi,” selgitas proviisor.
D-vitamiin (kaltsiferool) on inimorganismis bioaktiivne kahe steroidse ühendina: D3-vitamiin (kolekaltsiferool) ja D2-vitamiin (ergokaltsiferool). Ergokaltsiferooli organism ei sünteesi, seda saadakse enamasti taimse toiduga. Kolekaltsiferool on loomse (põhiliselt kala) päritoluga, kuid suurem osa sünteesitakse organismis UVB-kiirguse toimel. Kuna D-vitamiin on rasvlahustuv, siis suukaudsel tarvitamisel on oluline manustada pärast sööki ja õlikeskkonnas, soovitavalt õlikapslina või õlitilkadena.
Tsink (Zn) on mineraal, mis aitab võidelda viiruste ja bakteritega, takistades haigustekitajate tungimist läbi limaskesta organismi ning osaleb antikehade tootmises, mis on üks immuunsüsteemi osa.
Probiootilised toidulisandid ehk bioloogiliselt aktiivsed mikroorganismid aitavad säilitada soolestiku kasulikke baktereid. “Kui soolestiku mikrofloora töötab laitmatult, siis on vitamiinide imendumine maksimaalselt kasulik, samas aitab ainevahetuse üks lõpp-produkt piimhape haigustekitajaid kahjutuks teha. Nende mehhanismidega on tagatud organismi tugevam kaitsevõime,” rääkis Raukas.
D-vitamiini puudusest annab märku väsimustunne
Sageli vaevab eestlasi just D-vitamiini puudus, millest annab reeglina märku tugev väsimustunne. “D-vitamiini tarvitamise peale tuleb hakata mõtlema, kui päevad jäävad lühemaks ning päikesepaistet vähemaks, kuna just D-vitamiinil on väga oluline roll kaltsiumi ainevahetuses. Kaltsium hoiab luud ja hambad tugevana, ka lihased (k.a südamelihas) on jõulisemad,” rääkis proviisor.
D-vitamiini vaeguse ning puuduliku kaltsiumi ainevahetuse korral võib väheneda sportlaste sooritusvõime, samuti võib eakatel esineda sagedamini nii kukkumisi kui sellest tingitud luumurde. “Lastel ja noorukitel põhjustab D-vitamiini vähesus luustiku arenguhäireid.”
“Et päike aitab Eestis D-vitamiini varusid täiendada vaid 3–4 kuud, siis septembrist maini on vaja leida lisaallikas. Kindlasti tuleks vanusele vastavat ja selleks sobivat preparaati eelistada apteegi sortimendist, kus on suurem tõenäosus kontrollitud toodete leidmiseks,” sõnas ta. Sobiva päevase koguse arvutamise osas oskavad aidata apteegitöötajad.
Samuti saab D-vitamiini määrata teatud BENU apteekides nii Tallinnas, Harjumaal, Raplas, Pärnus, Tartus, Paides, Viljandis, Narvas, Sillamäel, Rakveres ja Kuressaares. Vastav info on leitav BENU Veebiapteegi lehel.
Seega ei tohiks vitamiinide ja mineraalainete tähtsust alahinnata. “Vitamiinid aitavad meil haigustest kiiremini jagu saada, ennetada uutesse nakatumist ning hoiavad laste ja täiskasvanute meele rõõmsana ja keha aktiivses toonuses,” sõnas Marget Raukas lõpetuseks.