10.01.2025
Parim abimees nohu ja köha vastu: inhalaatorid koguvad eestlaste seas populaarsust
10.01.2025
Inhalaatori puhul ei ole tegemist pelgalt seadmega, mis on mõeldud haiguste leevendamiseks või raviks, vaid ka nende ennetamiseks ja limaskestade hooldamiseks nii lastel kui täiskasvanutel. Ent kuidas valida välja sobiv seade ning milliseid vigu tuleks selle kasutamisel kindlasti vältida? Nõu annab BENU apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane.
Inhalaator aitab nii leevendada kui ka ennetada
Proviisori sõnul on hea tõdeda, et inhalaatorid muutuvad iga aastaga eestlaste seas järjest populaarsemaks. “Kui varasemalt mõeldi inhalaatori soetamisele seoses peres olevate väikelastega, siis tänapäeval on selle abivahendi enda jaoks avastanud ka täiskasvanud. Tegemist ei ole ainult ravivahendiga, vaid edukalt haiguste ennetamiseks kasutatava seadmega,” märkis ta.
Kuna niisutatud limaskestad suudavad efektiivsemalt oma tööd teha ja haigustekitajaid kehast loomulikult välja tõrjuda, siis haiguse korral aitab niisutamine leevendada kuivusest tekkivat ärritusköha ning vedeldab sitket sekreeti nii nohu kui köha korral.
Kuivõrd inhalaatorid erinevad üksteisest suuruse, kuju, töö põhimõtte ja mürataseme poolest, tuleb ka teada, et mõni seade töötab aku või patareitoitel, teine jällegi ainult vooluvõrku ühendatult. “Millist valida, see sõltub kasutaja soovidest ja eelistustest. Tulenevalt töö põhimõttest on valikus kompressoriga inhalaatorid, ultraheli inhalaatorid, võrktehnoloogiaga inhalaatorid ja nn vanakooli ehk auruga inhalaatorid.”
Eri tüüpi inhalaatorid
Kõige laialdasemalt levinud on Kerli Valge-Rebase sõnul kompressoriga inhalaatorid, mille puhul surutakse õhk läbi soolalahuse ja/või ravimi, mis muudab lahuse väga väikeste osadega aerosooliks, et seda tõhusalt sisse hingata.
“Tegemist on keskmisest suuremate ja raskemate aparaatidega, samas hinnatasemelt ehk veidi soodsamate seadmetega, mis töötavad vooluvõrgus olles. Paljud tootjad on oma disaini muutnud n-ö lastesõbralikumaks, et protseduur lõbusam oleks. Küll aga tuleb arvestada, et kompressorinhalaatorid on valikus olevatest seadmetest kõige mürarikkamad ning lapsed, kes on heli suhtes tundlikud, võivad seda karta.”
Ultraheli inhalaatorid on seevastu pisemad ja peaaegu hääletud, kuna veeaur tekib, nagu nimigi ütleb, ultrahelitehnoloogia abil. “Need aparaadid ei sobi kasutamiseks ravimitega, vaid ainult soolalahusega,” lisas proviisor.
Võrktehnoloogia inhalaatorid on kombinatsioon kahest eelnevast seadmest. “Nad on pisikesed, töötavad vaikselt ega pea olema vooluvõrgus, vaid töötavad ka akutoitel. Selle aparaadi puhul saadakse veeaur, kasutades väga tihedaid ja väikeste aukudega võrke, mis vibreerivad. Läbi nende liigub vedelik tilkhaaval ning tulemuseks on väga ühtlane osakeste suurus ja jaotus. Selline inhalaator sobib kasutamiseks ravimitega, aga ka ainult soolalahusega.”
Auruga inhalaatori on nn vanakooli variant, kuhu lisatakse kuum vesi ja eeterlike õlisid või ravimtaime tõmmiseid. Mõõtmetelt on auruga inhalaatorid pigem väikesed ja kerged. “Tänapäeval leiavad auruga inhalaatorid järjest vähem kasutust. Kuna kasutatakse kuuma vett, siis tuleb jälgida ohutusmeetmeid, et välistada põletuste oht. Seda varianti ei soovita seetõttu kasutada väikelastel ja palaviku korral,” rõhutas proviisor.
Kuidas inhalaatorit kasutada?
Kui olete endale koju inhalaatori soetanud, siis alati tasub lugeda läbi kasutusjuhend. Seda selleks, et vältida valest kasutamisest tingitud aparaadi lühenenud eluiga. “Tulenevalt seadmest peab teadma, kas teie aparaadile tohib lisaks soolalahusele lisada ravimeid või muid lahused, õlisid. Näiteks ultraheli inhalaatorisse ei tohi ravimeid lisada, vaid tehakse auru ainult soolalahusega,” rääkis Kerli Valge-Rebane.
Soolalahusega tohib inhalatsiooni teha nii palju kui vaja, siin ei ole proviisori sõnul piirangut. “Soolalahus aitab niisutada hingamisteid ning sellega leevendab köhaärritust. Sekreediga köha korral aitab soolalahus sitket sekreeti vedeldada, et see oleks lihtsamini väljaköhitav. Nohu korral aitab see samuti ninaneelu niisutada, kergelt leevendab turset ning vedeldab sekreeti.”
Kui arst või apteeker on lisaks soolalahusele juurde soovitanud käsimüügi- või retseptiravimeid, siis neid tuleb kasutada vastavalt saadud juhistele. “Õige kogus ravimit tuleb koos õige koguse soolalahusega sisestada aparaadi ravimikambrisse, kusjuures soolalahus lisatakse esimesena ning alles siis ravim. Inhaleerida tuleb kogu annus ja nii mitu korda ööpäevas, kuidas juhised seda ette näevad,” juhendas ta.
Väldi korduma kippuvaid vigu
Siiski kiputakse inhalaatori kasutamisel tegema ka vigu. Kuivõrd tegemist on seadmega, vajab ka see korralikku ja regulaarset hooldust, kuna vastasel juhul võib see rikki minna. Nii ongi üheks sagedasemaks veaks seadme puhastamata jätmine. “Selleks, et inhalaator saaks korralikult töötada, on seda vaja regulaarselt puhastada – selle info leiab kasutusjuhendist või konsulteerides apteekriga.”
Teise sagedase veana toob apteeker välja, et tihti kasutatakse lastel täiskasvanute maske, mis aga ei kata neil kenasti suud ja nina, kuna on liiga suur. “Sealt vahest liigub osa aurust välja ning seda ei hingata sisse. Seega jääb osa ravimist manustamata.”
Kolmas kõige sagedasem viga on vale lahuse kasutamine – sellega ummistatakse inhalaatori peenemad osad või võrgud ära ja aparaat kaotab oma töövõime. “Õnneks saab korraliku puhastamisega seda tavaliselt parandada või siis vajadusel varuosasid apteegist osta,” ütles ta.