07.12.2022
Plaanid uuel aastal suitsetamisest loobuda? Lihtsad viisid, kuidas see teoks teha
07.12.2022
Uue aasta lähenedes on igati tavaline, et mõeldakse ka uusaastalubadustele ja viisidele, kuidas algaval aastaringil paremini enda eest hoolitseda. Suitsetamisest loobumine on tohutu suur ja väga vajalik samm, kuidas oma tervist parandada ning õnneks saab igaüks selle enda jaoks lihtsamaks teha. Kuidas end motiveerida ning millest võiks sel teekonnal kasu olla, räägib BENU apteegi proviisor Marget Raukas.
Sõltuvusega kaasneb kindel muster
Raukas sõnul jõuab nikotiin kõige kiiremini ajju just suitsetamise läbi – see võtab ligikaudu aega vaid 6–10 sekundit. Et nikotiin muudab ajukeemiat ning tekitab enamasti üleüldise heaolutunde, ongi see sõltuvust tekitav aine, mistõttu muudab see suitsetamisest loobumise keeruliseks.
“Suitsetamisest loobumisel peab aju harjuma nikotiini puudumisega ja teiseks tuleb igapäevasele rutiinsele suitsetamisele leida asendustegevusi,” sõnas ta. Seega tuleb paljuski pöörata tähelepanu just harjumustele, millega suitsetamine varem kaasnes – olgu selleks näiteks kohvi- või suitsupaus, telefoniga rääkimine, eine lõpetamine või midagi muud. “Neid nimetatakse vallandajateks,” lisas Raukas.
Samuti võivad suitsetamise tungi tekitada erinevad tunded nagu masendus või õnnelik olemine. “Kui soovite suitsetamisest loobuda ja kogete neid tundeid, siis võib üks neist tunnetest põhjustada ka vajadust sigarettide järele,” täheldas ta.
Sõltuvusega kaasneb niisiis kindel muster – suitsetatakse enamasti teatud põhjusel, näiteks on tööd parasjagu palju, keegi ei mõista, elu on kallis, kõik teised suitsetavad või vanemad on samuti suitsetajad. “Kui suitsetamisega kaasnevat käitumis-ja mõttemustrit muuta, siis võib maailmavaate palju meelepärasemaks suunata,” märkis proviisor.
Ärajäämanähud on kerged tulema
Marget Raukase sõnul tuleb suitsetamisest loobumisel tegeleda kahe peamise väljakutsega, milleks on nikotiinisõltuvus ning igapäevane suitsetamise rutiin. Siiski võib kahe probleemiga korraga tegelemine paljudele üle jõu käia, kuna esimesel juhul võivad tekkida nikotiini ärajäämanähud nagu ärrituvus, üldine rahutus, keskendumis- ja unehäired. “Neid saab toetada erinevate ravimitega, samuti võib olla abi nikotiinasendusravis kasutusel olevate närimiskummide ja pastillide tarvitamisest või plaastrite kasutamisest,” selgitas proviisor.
Asendustegevusteks sobivad seevastu igasugused muud väiksemad liigutused. “Joo vett, söö pähkleid ja köögi- või puuvilju, tee rahulikke ja pikki sisse- ja väljahingamisi või mine jalutama,” tõi ta erinevaid näiteid.
Raukase sõnul on väga oluline end analüüsida ning teha endale selgeks, miks on sündinud otsus suitsetamisest loobuda – kas see on seotud inimese või tema pere tervise ja heaoluga, raha kokkuhoiu või mõne muu aspektiga.
“Igal suitsetamisest loobujal on üks kindel motivaator, mis teda selleks ajendab – see on tarvis endas esile tuua ning selle nimel natuke vaeva näha. Kirjuta paberile suitsetamisega kaasnevad positiivsed ja negatiivsed asjaolud. Kui soov tõsine, siis www.tubakainfo.ee lehel on mitmesuguseid soovitusi ja kasulikku infot esimeste sammude tegemiseks,” soovitas ta.
Suitsetamisest loobumine on parim, mida tervise heaks teha saab
Et ilma abita suudab suitsetamisest loobuda vaid umbes 1% inimestest ning ülejäänud vajavad tuge ja/või asendusravi, tuleb siiski meeles pidada, et suitsetamisest loobumine või muude tubakatoodete tarvitamise lõpetamine on kindlasti parim, mida oma tervise heaks ära teha saab.
“Muutke terve 2023. aasta suitsuvabaks, analüüsige, miks see on nii raske, ja võtke omale väljakutse loobuda tubakast. Kui sa suudad 12 kuud järjest ilma sigarettideta läbi saada, siis võidki olla püsiv mittesuitsetaja. Suitsetamisest loobumise boonusena muutuvad lõhna- ja maitsemeeled meeldivamaks ning igapäevane suitsulõhn tekitab edaspidi vastumeelsust,” ütles ta.
Suitsetamisest loobumiseks pole Raukase sõnul kunagi liiga hilja. “Suitsetamine on suur terviserisk ning sellest loobumine võimaldab raskeid haigusi ennetada. See on pikk teekond, aga nautige seda tervemalt elatud aastatega oma pere ja lähedastega,” julgustas proviisor.
Samuti aitab suure eesmärgi poole püüdlemine ka lähedasi inspireerida. Loobumisel saavad olla toeks ka sõbrad ja pereliikmed. “Olge eeskujuks sõbrale või pereliikmele, veel parem: tehke seda üheskoos ning tunnustage oma edusamme ning kiitke sõpra tema edusammude korral!”