09.08.2021
Proviisor selgitab: kas viirushaigusi saab ennetada ravimitega ja kas ühele pereliikmele määratud retseptirohi sobib ka teistele?
09.08.2021
Viimase aja kõige levinum viirushaigus COVID-19 pandeemia on kestnud juba ligi poolteist aastat, kuid siiski on ikka õhus palju küsimusi ja segadust seoses sellega, kuidas peaks külmetussümptomite ilmnedes käituma ning kas vaktsineerimine on vajalik kõigile.
Benu veebiapteegi farmatseut Triin Hirvlaan selgitab, mida saab teha viirushaiguse ennetamiseks, kuidas aitavad seejuures kaasa erinevad ravimid ning kas ühele pereliikmele välja kirjutatud ja teda aidanud retseptiravim sobib kasutamiseks ka teistele.
Nakkusoht võib tekkida enne sümptomite ilmnemist
Külmetushaiguseid, mille sümptomiteks on kas köha, nohu või kurguvalu, põhjustavad erinevad viirused. “Inimene võib olla nakkusohtlik juba enne esimeste viiruse sümptomite ilmnemist,” nentis Hirvlaan. Seetõttu on võimalik, et viirus antakse edasi enne kui see välja lööb.
“Siiski nakkavad hingamisteede viirushaigused eriti hästi, kui haige inimene köhib või aevastab,” selgitas Hirvlaan. Haiguse ennetamiseks on mõistlik hoida haige inimesega distantsi, pesta või desinfitseerida käsi hoolikalt, tuulutada tuba ning pesta eriti hoolikalt haige inimese toidunõusid.
Samuti tuleb teadvustada, et viirus ei sisene organismi ainult läbi suu või nina, vaid ka silmade kaudu – näiteks kui viirusosakesed on sattunud kätele ja inimese hõõrub saastunud kätega silma. Seetõttu on viiruse ärahoidmisel oluline just põhjalik kätepuhastus.
Ainult ravimitega viirushaigust ära hoida ei saa
Viirushaiguste ennetamiseks käsimüügiravimeid otseselt ei ole, küll on aga erinevaid tooteid ja meditsiiniseadmeid, mis võivad aidata haigust ennetada. “Näiteks on sellise meditsiiniseadmena registreeritud Medistus losengid (viirusevastased imemistabletid), mis võivad aidata kaitsta organismi viiruste ja bakteritega nakatumise eest,” tõi Hirvlaan välja.
Imemistablettides on nimelt spetsiifiline ekstrakt, mis tekitab suu ja neelu limaskestadele füüsilise kaitsebarjääri. “Viirushaiguste profülaktikaks on apteekides ka ninaspreisid,” lisas Hirvlaan. Üks nendest on BioBlock, mis sisaldab SARS-CoV-2 antikehi ja takistab viirusosakeste sisenemist rakkudesse.
Teine selline ninasprei on Agovirax, mille sees on punasest vetikast saadud ioota-karrageen, mis ümbritseb haigust tekitavad viirused ja aitab vältida nende kinnitumist nina limaskestale. “Ühegi eelnimetatud toote puhul ei saa aga väita, et need sada protsenti toimivad,” selgitas Hirvlaan. See oleneb, kuidas neid tooteid kasutatakse ning ka viiruse enda eripärast.
Kõige tõhusamalt saab viirushaigusi ennetada aga vaktsineerides. “Vastupidiselt levinud arvamusele, ei aita suur kogus C-vitamiini viirust ära hoida, sest viiruse vastu see kuidagi hävitavalt ei mõju,” sõnas Hirvlaan. Siiski toetab C-vitamiin immuunsüsteemi.
Tarbida tuleb ainult endale välja kirjutatud ravimeid
Hirvlaan paneb inimestele südamele, et teistele välja kirjutatud ravimeid reeglina võtta ei tohi. Selleks on mitmeid põhjuseid – kui arst kirjutab välja ravimi, siis on ta pannud patsiendile diagnoosi, võtnud arvesse tema üldist tervislikku seisundit ning arvestanud teiste ravimitega, mida patsient tarbib.
Inimene ise end või oma tuttavat diagnoosida ei saa, isegi kui sümptomid tunduvad sarnased. “Siin mängib kindlasti rolli vanus – täiskasvanule välja kirjutatud ravimid ei sobi lastele või kui sobivad, siis teises annuses,” selgitas Hirvlaan. Kindlasti ei tohi jagada teistele ka endale välja kirjutatud tugevaid valuvaigisteid, uinuteid, rahusteid või antibiootikume.
Antibiootikume tuleb võtta vastavalt arsti ettekirjutusele ning kui antibiootikumide kuur on läbitud, siis enamasti antibiootikume üle ei jäägi. Kui peaks aga juhtuma, et mõni tablett jääb üle, siis tuleb need viia apteeki või ohtlike jäätmete vastuvõtupunkti.