17.12.2024
Rasestumisvastaste vahendite meelespea: apteeker selgitab, mida valiku tegemisel kindlasti jälgida
17.12.2024
Apteegist võib leida erinevaid rasestumisvastaseid vahendeid, millest üks osa on saadaval käsimüügis ning teised retsepti alusel. Milles seisneb nende erinevus ning millest tuleks lähtuda endale sobiva valiku tegemisel, selgitab BENU apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane.
Hormonaalsed ja mittehormonaalsed vahendid toimivad erinevalt
Apteegis on saadaval nii käsimüügis kui retsepti alusel väljastatavad rasestumisvastased vahendid. Käsimüügis olevad vahendid on näiteks kondoomid, spermitsiidid, SOS-pillid, aga ka emakasisene rasestumisvastane vahend ehk mittehormonaalne spiraal. Retsepti alusel on olemas rasestumisvastased plaastrid, tuperõngad, pillid, hormoonspiraalid, implantaadid ja teised vahendid.
Kondoomid ehk preservatiivid takistavad spermatosoidide pääsemise emakasse ja seeläbi hoiavad ära soovimatu rasestumise. “See on ka ainus rasestumisvastane vahend, mis aitab kaitsta ennast ja oma partnerit sugulisel teel levivate haiguste eest. Küll aga võib vastunäidustuseks olla lateksiallergia – sellisel juhul tuleks valida lateksivabad preservatiivid,” märkis apteeker.
SOS-pillid on hädaabi rasestumisvastane vahend, mida kasutatakse pärast kaitsmata vahekorda. “Sõltuvalt preparaadi toimeainest on ajaline aken SOS-pilli kasutamiseks 72–120 tundi pärast kaitsmata vahekorda. Parima tulemuse saavutamiseks tuleks vahendit kasutada esimesel võimalusel. Juhul kui naine oksendab kuni 3 tunni jooksul pärast SOS-pilli kasutamist, siis tuleks sisse võtta uus tablett. Kindlasti ei sobi see vahend regulaarseks kasutamiseks,” rõhutas Kerli Valge-Rebane.
Emakasiseseid vahendeid (spiraal) on apteekri sõnul olemas hormonaalseid ja mittehormonaalseid. Esimese puhul on vajalik retsepti olemasolu. Mõlema vahendi korral hindab sobivust naistearst, kes selle ka paigaldab. “Mittehormonaalsed spiraalid sisaldavad enamasti vaske, mis mõjutab spermatosoidide aktiivsust ning seeläbi vähendab munaraku viljastamise võimalust. Lisaks takistab spiraal viljastunud munaraku kinnitumist emakas,” selgitas ta. Spiraalide rasestumisvastane toime kestab kuni 8 aastat.
Miks väljastatakse hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid vaid retsepti alusel?
Hormonaalsed vahendid (pillid, plaastrid, tuperõngad jt) sisaldavad hormoone, mille eesmärk on pärssida ovulatsiooni, vähendada emaka limaskesta paksenemist ja muuta emakakaela lima koostis paksemaks, et spermatosoidide liikumist takistada. “Kombineeritud toime tõttu annavad hormonaalsed rasestumisvastased vahendid väga hea kaitse soovimatu rasestumise osas, kuid ei kaitse sugulisel teel levivate haiguste eest,” sõnas apteeker.
Ent miks on hormonaalsed rasestumisvastased vahendid saadaval vaid retseptiravimina? Kerli Valge-Rebase sõnul on ennekõike tegemist ravimitega. “Igal ravimil on vastunäidustused, mille puhul neid kasutada ei soovitata või tuleks patsiendi seisundit täpsemalt jälgida. Seetõttu ei ole mõistlik neid panna käsimüüki, kus apteekril puudub täpsem informatsioon patsiendi haigusloo ja tervisliku seisundi kohta.”
Kombineeritud hormonaalsed rasestumisvastased vahendid, mis sisaldavad nii östrogeeni kui gestageeni, ei ole soovitatavad näiteks patsientidele, kes suitsetavad, on ülekaalus või kellel on varasemalt esinenud süvaveeni tromboos, sest need suurendavad riski trombi tekkeks. “Vastunäidustusi on teisigi, seega just sellepärast on mõistlik, et nende väljakirjutamise ja sobiva vahendi valiku üle otsustab arst,” rääkis apteeker.
Kui hormonaalseid vahendeid ei saa kasutada
Mittehormonaalse rasestumisvastase vahendina on apteegi käsimüügis olemas spermitsiidid ehk vaginaalkreem ja -küünlad, mis toimeainena sisaldavad bensalkooniumkloriidi, mis hävitab spermatosoide ning muudab need liikumisvõimetuks.
“See on hea vahend kõikidele neile, kes mingil põhjusel ei tohi kasutada hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid, samas on püsisuhtes ja ei vaja sugulisel teel levivate haiguste eest lisakaitsena kondoomi. Samuti sobib vahend hästi ka juhul, kui pilli kasutamisel on sisse tulnud ajaline nihe ning vajalik oleks kasutada lisakaitsevahendeid,” kirjeldas Kerli Valge-Rebane.
Küünalde kaitsev toime kestab kuni 4 tundi, samas kreemi toime on isegi kuni 10 tundi. “Kindlasti tuleb teada, et spermitsiid ei sobi samaaegseks kasutamiseks polüuretaanist ehk lateksivabade kondoomidega.”
Spermitsiidid sobivad hästi kasutamiseks pärast sünnitust ja/või imetamise ajal. “Kuna selle vahendi efektiivsus ei ole nii suur kui hormonaalsetel vahenditel, siis parima tulemuse saamiseks tuleb seda alati kasutada vastavalt patsiendi infolehes olevale infole ning arstilt või apteekrilt saadud infole. Seega on väga oluline, et rasestumisvastaseid vahendeid kasutataks õigesti,” rõhutas apteeker.