20.07.2021
Suveapteek: milliseid vitamiine võiks tarvitada suvel?
20.07.2021
Kui üldjuhul soovitatakse vitamiine tarvitada r-tähte sisaldavatel kalendrikuudel, siis ei tohiks kasulike mineraalainete ja vitamiinide vajalikkust unustada ka suvel. Milliseid vitamiine praegusel ajal tarvitada võiks, räägib Benu veebiapteeker Triin Hirvlaan.
Palju häid vitamiine
Hirvlaane sõnul on suvi aeg, mil Eestis valmivad aia- ja metsasaadused nagu mustsõstrad, vaarikad, mustikad, punasõstrad, suve lõpus ka pohlad ja jõhvikad.
“Kõige olulisem on süüa mitmekülgselt ja tarbida just kodumaiseid marju ning juur- ja puuvilju, mis sisaldavad vajalikke mineraalaineid ja vitamiine,” soovitas ta. Kui aga marju ja puuvilju väga ei sööda ning kiputakse ühekülgsemalt toituma, siis võiks tema sõnul võtta suvisel perioodil toidule lisaks ka vitamiine ja mineraalaineid.
Vajalikud vitamiinid
“Suvi on aeg, millal viibitakse pikemat aega päikese kahjuliku UV-kiirguse käes, mis põhjustab rakkude enneaegset vananemist ja oksüdatiivset stressi,” selgitas ta. Just viimase eest kaitsevad tema hinnangul hästi E-, A- ja C-vitamiin.
Meie organism saab A-vitamiini nii taimsetest kui ka loomsetest toiduainetest. “Näiteks üks vorm A-vitamiini on retinoidid, mida saab munadest, maksast, piimatoodetest ja kalast. Teine vorm on aga karotenoidid, mis muutuvad kehas A-vitamiiniks ning neid saab oranžidest, punastest, kollastest köögiviljadest ja marjadest,” rääkis Hirvlaan.
A-vitamiin on võimas antioksüdant, mis kaitseb rakke vabade radikaalide eest ning toetab naha, luude, lihaste ning limaskestade tervist. “Samuti on A-vitamiin kasulik silmanägemisele,” märkis veebiapteeker.
C- ja E-vitamiinid on samuti antioksüdandid, mis tähendab, et need aitavad rakke kahjustavaid protsesse aeglustada ning toetavad ka immuunsüsteemi.
“Lisaks tasub meeles pidada, et kuuma ilmaga higistades kaotab keha mineraalaineid: kaaliumi, kaltsiumi, naatriumi, magneesiumi, kloriidi. Nende bioelementide taastamiseks võiks juua mineraalvett või süüa arbuusi, vajadusel võtta juurde toidulisandeid,” soovitas ta.
Kuidas on lood D-vitamiiniga?
Kuigi võiks eeldada, et D-vitamiini ei olegi suvisel vaja võtta, ei pruugi see tegelikult tõele vastata. “Kui D-vitamiini tase vereseerumis on enne kevadsuvist perioodi olnud madal, tuleks D-vitamiini võtta siiski terve aasta jooksul,” märkis Hirvlaan.
“Kui enne suve oli D-vitamiini tase vereseerumis normis ja üle selle ning inimene viibib ohutult ja mõistliku aja päikesevalguse käes, siis suvekuudel ei peagi D-vitamiini juurde võtma,” lisas ta.
Tema sõnul on ka erinevad uuringud välja toonud, et eestlastel kipub D-vitamiini tase olema pigem madal kui normilähedane. “Alati on kindlam kõigepealt lasta D-vitamiini tase vereseerumis määrata ja siis saab koos apteekriga otsustada, kas ja kui palju D-vitamiini on vaja juurde võtta,” soovitas veebiapteeker.
Eriti oluline on võtta D-vitamiini pidevalt juhul, kui kasutatakse püsivalt ravimeid, mis tekitavad valgustundlikkust, mistõttu ei tohigi päikesevanne võtta. “Samuti tuleks D-vitamiini tarvitada pidevalt, kui esineb haiguseid, mille puhul ei soovitata päikesevalguse käes viibida,” sõnas ta.
Ent kas mõningaid vitamiine peaks suvisel perioodil ka vältima? “Selliseid vitamiine või mineraalaineid, mida suvel kindlasti ei tohiks võtta, tegelikult ei ole. Kõik sõltub sellest, millised on inimese toitumisharjumused, milliseid ravimeid võetakse ning kas esineb kroonilisi haiguseid või mitte,” sõnas Triin Hirvlaan.